Květen 2016

Rovnost vzdělání po čínsku

15. května 2016 v 12:20 Novinky
Mezi Číňany se rozmáhá nová móda. Jak napsala jistá čínská matka na sociální síti:
"Prodali jsme dům v Nankingu a s více jak 2 miliony RMB jsme v nové části Lhasy koupili byt o 120m2 za asi 700 tisíc, za dalších 300 tisíc jsme koupili prostory pro podnikání a do obchodu jsme investovali 100 tisíc RMB. Těmito investicemi jsme splnili vládní pravidla pro získání trvalého bydliště v Tibetu. Pořád nám ještě zbyl 1 milion RMB na studia našeho dítěte, které zůstalo v Nankingu. Když naše dítě čekaly přijímačky na VŠ, podle zákona skládalo státní zkoušku v místě bydliště, tedy ve Lhase. Díky tomu, že v Tibetu stačí získat méně bodů, dostalo se naše dítě na ty nejlepší čínské vysoké školy!"
V ČLR se na "měšťanku", střední i vysokou skládají jednotné státní zkoušky, v místě bydliště. Vláda ale zohledňuje, že v různých částech ČLR studijní výsledky dětí nejsou stejné. Zároveň v některých částech ČLR, např. Tibetu, děti nemají čínštinu jako svůj rodný jazyk. Proto například děti v Tibetu mohou mít u zkoušky méně bodů, ale díky bodovému zvýhodnění budou mít podobné šance jako třeba děti z Pekingu, kde se předpokládá, že úroveň vzdělání je lepší a děti skládají zkoušku ve svém vlastním jazyce.
Stále víc a víc Číňanů tyto "finty" zná a pro své děti takto podvádí. Dítě z Číny, které celý život studuje na čínských dobrých školách skládá zkoušky v Tibetu, zároveň státní normové zkoušky jsou v čínském jazyce.
Takže čínské děti z dobrých čínských škol se samozřejmě umístí na prvních místech žebříčku, a seberou šance tibetským dětem, které si doposud lepší vzdělání vybírat nemohli. Tibetské děti zároveň mají nevýhodu zkoušky v pro ně cizím jazyce, čínštině.
Každá lepší škola v ČLR má přísné limity na počet přijatých studentů z každé části země, např. každoročně z Tibetu jen 5 studentů. Čínské děti (narozené v Číně, žijící v Číně, studující celý život na čínských školách) tedy budou pokračovat ve studiu na dobrých školách v Číně.
Tibetské děti, i kdyby měli dobré výsledky zkoušek, se často do limitů před rodilé mluvčí čínštiny z dobrých škol nedostanou, a proto na ně zbydou "horší" školy.