Narozeninový dárek: dva příběhy

11. ledna 2016 v 17:49 |  Tsering Özer
Dárek k narozeninám: dva krátké příběhy ze současného Tibetu
publikováno 8.července 2015 na blogu Tsering Özer


6. července má podle západního kalendáře narozeniny současný dalajlama (podle tibetského kalendáře 5.5.), proto chci dnes jako narozeninový dárek vyprávět dva příběhy, které se opravdu udály v dnešním Tibetu.

Příběh první: Před několika lety se jeden vysoce postavený lama přes velké obtíže dostal z Tibetu do Dharamsaly, aby se setkal s dalajlamou. Při setkání ho požádal o výuku Madhjamaky. Dalajlama mu však odpověděl, že nejlepší učitel Madhjamaky není on, ale jiný mnich, žijící uvnitř Tibetu. Požádal tohoto lamu, aby se vrátil do Tibetu, našel v Amdu v jedné vzdálené jeskyni mnicha Drukpa Gjalccho, který ho Madhjamaku naučí. Poté se má zase vrátit do Dharamsaly a předat učení i jemu.

Lama se tedy vrátil a v horách našel meditujícího Drukpa Gjalccho, kterému už mu bylo celých 106 let. Už dávno, ještě před čínskou Kulturní revolucí se tu v horách schoval a ve své jeskyni medituje už více jak 40 let. Přestože se stal díky své moudrostí a zkušenostem pomalu známý mezi lidmi, i nadále zůstává tichý a nevychází ven. Pomáhá pouze chudým, kteří přijdou s prosbou o radu či pomoc.

Lama ho poprosil, zda by mu předal učení. Mnich odpověděl: "Brzy už odejdu z tohoto světa, ale přesto chci dodržet svůj zvyk, nepředávat učení, nepřijímat žáky a nepřijímat dary." Lama mu ale řekl, že jej poslal sám Jeho Svatost dalajlama. Jakmile toto mnich uslyšel, třikrát se poklonil fotografii dalajlamy položené na svém kamenném oltáři a následující tři dny od rána do večera tohoto příchozího lamu vyučoval, jak jen nejlépe dovedl. Desátý den po lamově odchodu Drukpa Gjalccho se spokojeným úsměvem na tváři opustil tento svět.

Onen vysoce postavený lama dnes již také dosáhl vysokého věku. Stále se snaží vrátit do Dharamasaly a potkat opět dalajlamu, ale díky zhoršující se situaci v Tibetu se mu to nedaří. A tak překážky tohoto světa zastavily cestu buddhistickému učení. Dokonce i obyčejný cestovní pas se stává nedosažitelným obláčkem dýmu. Lama zůstává přesto klidným, Drukpa Gjalccho, říkává svým studentům v rudých hábitech, své učení dalajlamovi již dávno předal.

Příběh druhý: Žili byli tři mniši kláštera Drepung nedaleko Lhasy. V roce 1959 byli čínskou armádou zatčeni a zavřeni ve vězení, kde strávili dlouhá léta. Když se konečně vrátili do svého domovského kláštera, přezdívaného díky zářící bělosti, hromada rýže, psala se 80. léta, a z mnichů se stali staří muži.

Důkladně se věnovali studiu i výuce náboženství. Ze všech sil předávali učení svým mladším bratrům, aby kdysi dalajlamou postavený klášter Drepung opět získal svůj dřívější lesk a věhlas. Takto opět uplynulo víc jak dvacet náročných let. Jedno po druhém se nová a další vládní nařízení zapisovala do dějin. Tibetští a čínští úředníci vytvořili v klášterech kontrolní skupiny, přihnali se jako tajfun do každé vesnice a chrámu, nenechali na pokoji ani mnišské komnaty.

U mnichů studoval jeden asi třicetiletý mnich. Když mu bylo 19 let, opustil svůj rodný kraj v Khamu a přišel do Drepungu studovat buddhismus. Studoval pilně a pečlivě, potichu opakoval další a další mantry. Zapamatovat si ještě jednu modlitbu, posunout se o další krůček v chápání jejich významu. Třem mnichům dělal ze všech studentů největší radost. Byl jejich oblíbencem i z jiného důvodu, měl stejné jméno jako jeden bojovník, který zachránil světlo učení před zánikem, když se před tisíci lety proti náboženství vzedmula bouře nesnášenlivosti a téměř všechna nauka byla zničena. Tenkrát onen mnich zachránil, co se dalo a odešel do Amda, kde znovu rozžehl světlo dharmy. Věděli snad učitelé, že se bude minulost opakovat?

Tři staří mniši měli i jinou vidinu budoucnosti. Nebyla to ale předpověď radostného vzkříšení, nýbrž opětovný příchod tragédie do jejich domovského kláštera. Nejslabší ze tří staříků proto v roce 2006 odešel z tohoto světa. Koncem roku 2007, během několika dnů, se jeden po druhém odebrali do dalšího života i zbývající dva mniši. Jen o pár měsíců později, ano, mluvím o březnu 2008, se odehrály velké nepokoje ve Lhase. Během jedné noci vládní těžkooděnci vtrhli do kláštera Drepung a zatkli několik stovek mnichů. Mniši byli odvedeni na neznámá místa, odveženi uzavřeným vlakem pryč ze Lhasy a již se nikdy nevrátili.

"Vida! Tři mniši věděli o této tragédii a proto raději odešli na onen svět! Neuvěřitelné!", říká v jednom vzdáleném klášteře v Amdu jejich khamský student. Jak mu bylo předpověděno, odebral se po studiích do severního Tibetu, kde teď dál předává učení svých tří učitelů, stejně jako před tisíci lety jeho jmenovník.

červenec 2015

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama