Balená voda z Kailasu

16. června 2015 v 12:10 |  Tsering Özer
Pozor na projekt získávání vody z ledovce jižně od hory Kailas v okrese Bušeng (སྤུ་ཧྲེང་).

Toto je jeden projekt balené vody v okrese Bušeng.
Projekt zaštiťuje firma se jménem 西藏阿里岗仁波齐资源开发有限责任公司 (Ngari Kailas tibetská rozvojová s.r.o.), která má sídlo v Pekingu. Balená voda je produktem dceřinné firmy 冈仁波齐食品饮料(昆山)有限公司 (Potraviny a nápoje od Kailasu (pohoří Kunlun) s.r.o.).
Web: http://tibetsprings.com
Čínský twitter: http://weibo.com/u/5203078349

Na konci června 2014 vodovod odvádějící pramenitou vodu z ledovců jižně od Kailasu dosáhl pouhých 5,5 km od hory. Během zimy muselo být však od projektu upuštěno z důvodu podnebních podmínek. Aktuálně je velikost potrubí 5 cm, pro letošní rok se však plánuje vyměnit trubky o průměru 20 cm!
Kvůli získávání vody navíc v oblasti byla vybudována menší přehrada. Díky pomalému tání ledovců jižně od hory Kailas, firma zbudovala pumpu u pramene přímo pod ledovcem. Tím samozřejmě narušuje rovnováhu okolního ekosystému.

Kailas je posvátnou a důležitou horou pro stoupence hinduismu, buddhismu, bönismu a džinismu. Hora je také považována za centrum světa a vesmíru. Projekt firmy odvádění už tak malého množství vody přímo od svahů posvátné hory představuje vážnou neúctu k náboženství.

Oblast je poutníky a turisty málo navštěvovaná. Blíží se léto a hrozí, že projekt bude obnoven. Je zapotřebí, aby se příslušné orgány začaly situací zabývat a tento projekt byl v zájmu ochrany životního prostředí a úcty k místní přírodě zakázán!

Více obrázků: ZDROJ
__________________

Zdroj: uveřejněno 12.6.2015
 


Komentáře

1 doktor X doktor X | 11. června 2016 v 11:33 | Reagovat

Čínská politika zacházení s vodními zdroji je něco tragicky ubohého: nadměrný odběr vody a znečišťování jsou jejími hlavními projevy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama