Lhasa - město čínské

27. května 2015 v 10:12 |  Novinky


Billboardy ve Lhase propagující nová sídliště v kraji Ňingthri (ཉིང་ཁྲི་, cca 8h autem východně od Lhasy) a jeho krajském městě. Krajská města v TAO (Tibetská autonomní oblast) obývají převážně Číňané a jiné národnosti z Číny. Tato města vyrostla na okraji staré tradiční tibetské vesnice, kterou pohltily, dnes města nesou jiná, čínská jména i čínský vzhled.

Nová sídliště na reklamě budou "moderní" a "skvělá pro život". Skrz kraj se také v současnosti buduje železnice, takže dostupnost do Lhasy bude výrazně rychlejší a jednodušší (v současnosti vede do Ňingthri jen silnice skrz hory-doly).
Reklama ve Lhase inzeruje nová sídliště, která jsou aktuálně ve výstavbě, v těchto kancelářích si lze zakoupit byt dopředu. Reklama je pouze v čínštině, zaměstnanci kanceláří jsou pouze Číňané.

______________________________________________________________________


Informační tabule o probíhající stavbě. Začátek stavby v dubnu 2015, plánované dokončení v prosinci 2015. Stavba bude mít 7 pater. Stavební firmy jsou uvedené tibetské (lhaské), na dalším plakátě uvedení dělníci jsou všichni Číňané. Veškeré informace o stavbě jsou pouze v čínštině. Takových staveb jsou ve Lhase desítky, možná stovky.

_____________________________________________________________________________


Reklama nalepená na chodníku, téměř na "každém kroku" (přibližně jednou za 10 metrů). Inzeruje "dámské služby". Prostituce je oficiálně v ČLR ilegální, v Tibetu, především ve Lhase velmi rozšířená. Snad všechny dívky ve věku 15-35 let původem z provincie Sichuan (S'-čchuan) jsou prostitutky.

Podle čínských statistik žije v Tibetu pouze 10% Číňanů. Ve Lhase pouze 8% Číňanů. Tyto statistiky ale počítají pouze osoby, které si na toto území přemístili trvalé bydliště. Většina Číňanů však do Lhasy přichází dočasně v rámci vládou podporovaných programů, které trvají jen několik let. Drtivá většina migrantů si proto trvalé bydliště nemění (zároveň by tím měli stejná práva jako obyvatelé TAO, tzn. žádná).
Podle neoficiálních čísel žije ve Lhase minimálně 60 % obyvatel netibetské národnosti.

Prostituce je ve Lhase velmi rozšířený jev. Navíc, "nejvykřičenější" čtvrti se nachází hned v sousedství úřednických čtvrtí, které právě řeší. Ve městě dokonce žije několik prostitutek z Nepálu, Indie a Ruska. Bez problémů získají trvalý pobyt. Prostitutky jsou ve věku od 15 let. Podle neúplných nezávislých výzkumů má minimálně polovina z nich AIDS.

_______________________________________________________


Lhasou denně projíždějí popelářská auta. Stejně tak tomu je v Číně. Popelářská auta neobsluhují popeláři, auto vždy popojede pár metrů a zastaví. Lidé z okolních domů, obchodů, restaurací, vyběhnou s koši a pytli odpadků, které do auta hodí. Aby lidé věděli, že auto přijíždí, hrají čínská popelářská auta hlasitou hudbu. Ve Lhase je tato hudba výhradně čínská propaganda. Písně zahrnují většinou čínsky zpívané písně. K poslechu hrají rudé písně z 60., 70., 80. let, ale také moderní populární písně o "šťastném", "moderním" Tibetu. O "tajemném" a "krásném" Tibetu. O tibetské železnici, která Tibetu přinesla rozvoj a štěstí, o kouzelné tibetské přirodě apod.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama