Květen 2015

Lhasa - město čínské

27. května 2015 v 10:12 Novinky


Billboardy ve Lhase propagující nová sídliště v kraji Ňingthri (ཉིང་ཁྲི་, cca 8h autem východně od Lhasy) a jeho krajském městě. Krajská města v TAO (Tibetská autonomní oblast) obývají převážně Číňané a jiné národnosti z Číny. Tato města vyrostla na okraji staré tradiční tibetské vesnice, kterou pohltily, dnes města nesou jiná, čínská jména i čínský vzhled.

Nová sídliště na reklamě budou "moderní" a "skvělá pro život". Skrz kraj se také v současnosti buduje železnice, takže dostupnost do Lhasy bude výrazně rychlejší a jednodušší (v současnosti vede do Ňingthri jen silnice skrz hory-doly).
Reklama ve Lhase inzeruje nová sídliště, která jsou aktuálně ve výstavbě, v těchto kancelářích si lze zakoupit byt dopředu. Reklama je pouze v čínštině, zaměstnanci kanceláří jsou pouze Číňané.

______________________________________________________________________


Informační tabule o probíhající stavbě. Začátek stavby v dubnu 2015, plánované dokončení v prosinci 2015. Stavba bude mít 7 pater. Stavební firmy jsou uvedené tibetské (lhaské), na dalším plakátě uvedení dělníci jsou všichni Číňané. Veškeré informace o stavbě jsou pouze v čínštině. Takových staveb jsou ve Lhase desítky, možná stovky.

_____________________________________________________________________________


Reklama nalepená na chodníku, téměř na "každém kroku" (přibližně jednou za 10 metrů). Inzeruje "dámské služby". Prostituce je oficiálně v ČLR ilegální, v Tibetu, především ve Lhase velmi rozšířená. Snad všechny dívky ve věku 15-35 let původem z provincie Sichuan (S'-čchuan) jsou prostitutky.

Podle čínských statistik žije v Tibetu pouze 10% Číňanů. Ve Lhase pouze 8% Číňanů. Tyto statistiky ale počítají pouze osoby, které si na toto území přemístili trvalé bydliště. Většina Číňanů však do Lhasy přichází dočasně v rámci vládou podporovaných programů, které trvají jen několik let. Drtivá většina migrantů si proto trvalé bydliště nemění (zároveň by tím měli stejná práva jako obyvatelé TAO, tzn. žádná).
Podle neoficiálních čísel žije ve Lhase minimálně 60 % obyvatel netibetské národnosti.

Prostituce je ve Lhase velmi rozšířený jev. Navíc, "nejvykřičenější" čtvrti se nachází hned v sousedství úřednických čtvrtí, které právě řeší. Ve městě dokonce žije několik prostitutek z Nepálu, Indie a Ruska. Bez problémů získají trvalý pobyt. Prostitutky jsou ve věku od 15 let. Podle neúplných nezávislých výzkumů má minimálně polovina z nich AIDS.

_______________________________________________________


Lhasou denně projíždějí popelářská auta. Stejně tak tomu je v Číně. Popelářská auta neobsluhují popeláři, auto vždy popojede pár metrů a zastaví. Lidé z okolních domů, obchodů, restaurací, vyběhnou s koši a pytli odpadků, které do auta hodí. Aby lidé věděli, že auto přijíždí, hrají čínská popelářská auta hlasitou hudbu. Ve Lhase je tato hudba výhradně čínská propaganda. Písně zahrnují většinou čínsky zpívané písně. K poslechu hrají rudé písně z 60., 70., 80. let, ale také moderní populární písně o "šťastném", "moderním" Tibetu. O "tajemném" a "krásném" Tibetu. O tibetské železnici, která Tibetu přinesla rozvoj a štěstí, o kouzelné tibetské přirodě apod.

Lhaské porodnice

27. května 2015 v 10:04 Novinky

Doslova NA KAŽDÉM ROHU, na každé křižovatce Lhasy lze vidět tuto reklamu (na obrázku jedna křižovatka 2x, bývá i 4x, 6x).

Je to reklama na ženskou nemocnici ve Lhase, resp. porodnici (případně "potratárna", populární v Číně).

V Tibetu rodí většina žen doma. Pouze bohaté ženy z měst, které sledují "módní trendy" chodí do nemocnic. Není to z důvodu jistoty a bezpečnosti, ale z důvodu předvést se a ukázat své jmění.
Obyčejné ženy k návštěvě nemají důvod. Každá starší žena na vesnici ví, jak při porodu asistovat. K domácím porodům se tu přistupuje jako k naprosto přirozené věci. Navíc Tibeťané jsou buddhisté, takže případné úmrtí dítěte považují za osud.

Úmrtnost v Tibetu je podle čínských statistik vysoká, statistiky se ale například nezabývají počty potratů v Číně, případně v Číně tajně zabitými novorozenci.

Tibeťanky mají pramálo důvodů k návštěvě čínských porodnic. Tibeťankám se zde provádí nechtěné (a nevědomé) sterilizace, nechtěné císařské řezy, po kterých se Tibeťanky obávají dalších těhotenství apod.
Za takovou návštěvu porodnice se navíc platí vysoké částky, srovnatelné s ročním příjmem tibetské rodiny na vesnici.

Tato reklama například nabízí standardní dvojlůžko na 5 dní, za "skvělých" 7000 RMB (28 000 KČ). A to PO SLEVĚ, původní cena byla 20 000 RMB (80 000 KČ). V případě potřeby císařského řezu navíc dva dny v nemocnici a cena bude dražší o 3000 RMB (12 000 KČ).

Vlastní pokoj: původní cena 22 500 RMB (90 000 KČ), po slevě 7000 RMB (28 000 KČ). Cena opět zahrnuje 5 dní v nemocnici, v případě operace navíc dva dny za cenu plus 3000 RMB (12 000 KČ).

Nadstandardní pokoj: původní cena 42 450 RMB (169 800 KČ), po slevě 14 857 RMB (necelých 60 000 KČ). Opět příplatek 3000 RMB (12 000 KČ) za případnou operaci a další dva dny na pokoji.

Stejně jako většina reklam a nápisů ve Lhase - vše je pouze v čínštině.

V roce 2014 se upálilo 11 osob

10. května 2015 v 15:51 | Woeser |  Tsering Özer
Všech 11 osob bylo z Tibetu, byli to 4 nomádi, 4 mniši, 1 zemědělec, 1 pracovník myčky aut a 1 student.
Z toho 9 mužů, 2 ženy, 3 muži měli děti.
Nejstaršímu bylo 42 let, nejmladšímu 19 let.
2 lidé utrpěli vážné popáleniny, 9 osob zemřelo.

Od 27.února 2009 do konce roku 2014 se již upálilo 135 osob v Tibetu, 5 osob v zahraničí (Nepál, Indie), dohromady 140 osob, z toho 21 žen. Podle dostupných informací 119 osob podlehlo popáleninám, z toho 116 osob v Tibetu, 3 v zahraničí.

Z 11 loni upálených osob; 2 osoby se upálili v únoru, 3 osoby v březnu, 1 osoba v dubnu, 2 osoby v září a 3 osoby v prosinci.

Z hlediska bydliště; všichni upálení pocházeli z Amda a Khamu.
Amdo: Ngawa (okres Ngawa) 3 osoby, Malho (okres Zekhog) 2 osoby, Golog (okres Gade) 1 osoba, Kanlho (město Cö) 1 osoba, Kanlho (okres Sangčhu) 1 osoba.
Kham: Kardze (okres Dau) 2 osoby, Kardze (okres Bathang) 1 osoba.

Jména upálených:
Pema Cudrim (27 let, nomád, zemřel),
Lobsang Dorže (25 let, obsluha na myčce aut, zemřel),
Gjurmi Tendrin (29 let, mnich, zemřel),
Lobsang Sherten (23 let, mnich, zemřel),
Drolma (31 let, jeptiška, těžká poranění),
Trinley Namgjal (32 let, zemědělec, zemřel),
Kunčhö (42 let, nomád, těžká poranění),
Lhamo Tashi (22 let, student, zemřel)
Sangjie Gja (34 let, nomád, zemřel)
Cering Drolma (19 let, nomádka, zemřela)
Gerong Yeshi (37 let, mnich, zemřel)

Fotografie a videa z míst činu a fotografie z dřívějšího života upálených se skrze velká nebezpečí dostala do zahraničí a rozšířily na sociálních sítích. Sdílení se dostalo i dopisu na rozloučenou od mnicha Lobsang Sherten z kláštera Kirti a zemědělce Trinley Langjiaho z okresu Dau. Kvůli přeposílání těchto materiálů bylo množství osob v Tibetu zatčeno, dostali finanční pokutu nebo byli odsouzeni k odnětí svobody.

Také Tibeťané, kteří se ocitají na místě činu čelí velkému nebezpečí.
Na videu z 13.2.2014 upáleného Lobsang Doržeho můžeme vidět, jak dotyčný sedí v lotosovém sedu se sepjatýma rukama a zahlcen plameny se vůbec nehýbe. Někteří okolo stojící Tibeťané se ze strachu rozutekli, většina lidí však vykřikovala podporu a bojovná hesla, z videa lze také zaslechnout modlící se hlas: "Gjalwa Tenzin Gjaccho..." (modlitba k současnému dalajlámovi).

Z dopisu na rozloučenou od 16.3.2014 upáleného mnicha Lobsanga Sherten čteme - veliké díky matce za láskyplnou výchovu, dále povzbuzení tibetského národa ke konání dobrých skutků, podpora soudržnosti tibetského národa, zvláště se Tibeťané musí naučit vycházet se sousedy Číňany, protože pouze ze vzájemné spolupráce může vzniknout trvalé mírové soužití.


____________________________
Publikováno: 13.1.2014
původní článek (čínsky): link