Prosinec 2014

Případy z vězení

10. prosince 2014 v 23:18 Novinky
  • Tibetský muzikant a textař uvězněn
1.prosince 2014
Tibetský muzikant byl zatčen a uvězněn na více jak dva roky vězení za napsání vlasteneckých písní. Ty již čínské úřady, při svém zátahu na postavy tibetské kulturní scény, zakázaly.

Pema Renzin, 44 let, byl odsouzen u stejného soudu, jako před dvěma týdny jiný zpěvák, Kelsang Jarphel, 39 let. Ten dostal u soudu ve městě Chengdu trest odnětí svobody na 4 roky.

Renzin, který se stal producentem po ukončení vlastní pěvecké dráhy, byl odsouzen na dva roky a 6 měsíců odnětí svobody a pokutu 50 000 RMB (180 000CZK) u Lidového soudu ve městě Chengdu, hlavním městě provincie Sichuan. Důvodem je tvorba "politicky citlivých" DVD, uvedl zdroj.
Některými z písní Renzina, např. "Zpomínka na Tibet" a "Slzy", jsou již v Tibetu zakázány.

"Někteří z jeho nejbližších byli puštěni do soudní síně, ale nebylo jim umožněno jakkoli obhajovat Renzina."
Renzin byl původně mnich, poté zpěvák. Se zpěvem skončil v roce 2008 a většinu času věnoval filmové a hudební produkci ve svém studiu v Chengdu. Úřady mu několikrát "vyhrožovali", aby studio zavřel.

Čína uvěznila velké množství tibetských spisovatelů, umělců, zpěváků a učitelů za propagování tibetské národnosti, kulturní identity, boje za právo na výuku mateřského jazyka již od roku 2008.

___________________________________________________________

  • Student, který propagoval tibetskou kulturu, propuštěn z vězení
4.prosince 2014
Úřady v severním cípu Tibetu, Amdo (dnes čínská provincie Qinghai), propustili mladého Tibeťana, který byl uvězněn za propagaci tibetského jazyka a kultury. Byl propuštěn ještě před dokončením trestu odnětí svobody bez jakéhokoli vysvětlení.

Dordže Rinčhen, který původně studoval na střední škole ve městě Rebkong, kraj Malho (dnes čínská prefektura Huangnan), byl propuštěn v dobré fyzické kondici a vrátil se domů tento týden.

Byl zadržen 26.listopadu 2012, trest si odpykával ve vězení Jianxin, v čínské provincii Qinghai. Byl předčasně propuštěn 2.prosince 2014. 3.prosince ho domů přišlo navštívit množství příbuzných a přátel.

Hlavním důvodem k zadržení Rinčhena bylo jeho "vůdčí postavení" při založení Centra pro tibetskou kulturu ve městě Rebkong. Toto centrum má za úkol podporovat tibetské tradice, šířit povědomí v otázce národnostních konfliktů, alkoholismu a užívání drog a loupení. "Byl místopředseda Centra a díky jeho iniciativám ohledně tibetské kultury byl zatčen," řekl zdroj.

Tibetan student freed, RFA (zdroj, anglicky)
_________________________________________________

  • Tibetský aktivista zemřel po týrání ve vězení
7.prosince 2014
Tibetský politický vězeň zemřel po šesti letech ve vězení při výkonu 15 letého trestu. Čínské úřady čelí podezření na bití a týrání vězňů.

Tenzin Čhödak, známý také jako Tenčhö, zemřel tento pátek ve Lhaské nemocnici. Bylo to pouhé dva dny po předčasném propuštění z vězení. Byl propuštěn ve velmi vážném zdravotním stavu. "Kvůli bití a mučení během uplynulých šesti let neměl šanci na přežití," uvedl zdroj.

Tenčhö, 33 let, utrpěl vážná zranění při uvěznění, které následovalo po protičínských protestech v roce 2008. Nikdy se z těchto zranění nezotavil. "Byl téměř k nepoznání," uvedl zdroj. "Jeho fyzický stav se od uvěznění jen horšil, měl vážná zranění mozku a zvracel krev."

Tenčhö dříve pracoval jako sociální pracovník pro evropskou neziskovou organizaci při Červeném kříži. Lidový soud v hlavním městě Lhasa ho poslal do vězení na 15 let v září 2008. Svůj trest si odpykával ve vězení Čhušur poblíž Lhasy.

Úmrtí tibetských vězňů jsou častá, je to výsledek poměrů ve věznicích. Nemocné však úřady propustí nečekaně domů a zemřou tedy mimo vězení. Čínské úřady tak mají čisté ruce a celá záležitost ohledně mučení se daří tajit.

______________________________________________