Politika usidlování nomádů

16. srpna 2014 v 13:40 |  Novinky
Do nové socialistické vesničky blízko chrámu Wen-čchang u okresního města Drag-kar (བྲག་དཀར་རྫོང་།, čínsky Sing-chaj, Xinghai, 兴海县) v tibetské části Amdo (dnes čínská provincie Čching-chaj, Qinghai), bylo během uplynulých let přestěhováno přes tři sta nomádských rodin.

Už víc jak dva roky nemají vodu. Nejen pitnou, ale ani vodu na hygienu a vodu užitkovou. Jediný zdroj vody je v čínských obchodech, kde lze koupit balenou vodu, ovšem předraženou. Nebo se musí autobusem odjet do několik kilometrů vzdáleného města a vodu si dovézt v barelu. Místní orgány se situací nezabývají.
__________________________________
Zdroj:
sociální síť Weibo, Gade Cering
16.8.2014, 15:47 (pekingského času)
__________________________________
pozn.překlad.:
Politika usidlování a přemisťování nomádů je dlouhodobý plán vlády, jehož účelem je vymýtit nomádství, jakožto zastaralého způsobu života, a všem pastevcům "poskytnout moderní bydlení a lepší podmínky k pohodlnému životu". Do uskutečňování tohoto plánu je zahrnut celý Tibet - Ü-cang, Amdo i Kham. Do "nových socialistických vesnic lepšího bydlení", často s pomocí donucovacích prostředků, bylo umístěno již několik set tisíc nomádů.
Jejich stáda dobytka byla levně odkoupena a rodiny dostaly "odškodné" v řádu pár tisíc RMB. Drtivá většina nomádů je negramotných a finančně negramotných. Neumí čínsky a neumí žádné řemeslo, díky tomu nemají nejmenší šanci získat práci v novém bydlišti. Nemají ani prostředky na to, aby poslali děti do škol.
Tím se z Tibeťanů v takových vesnicích stávají lidé žijící na pokraji společnosti. V těchto místech se rychle šíří alkoholismus, pohlavní nemoci a kriminalita. Sociální a jiné problémy, které doprovází masivní přesuny obyvatelstva, vláda nijak neřeší a o nedostatky v "nových vesnicích" se nezajímá.

fotografie z google maps, "nová socialistická vesnice" u chrámu Wen-čchang (souřadnice 35.586707, 99.970756)


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama