Cestovní povolení ke Kailasu

25. dubna 2014 v 20:48 |  Novinky
Pokud se chystáte na cestu do Ngari, určitě si předem v Číně (dosl. vnitrozemí*) vyřiďte potřebná povolení (dále jako "pohraniční povolení").

Nedávno vyšla nová zpráva s pravidly platnými od dubna až do konce roku 2014. Chcete-li nechat zařizování pohraničního povolení až do Lhasy, musíte žádat 15 dní před předpokládanou cestou. Navíc musíte povolení vyřizovat prostřednictvím pověřené CK u Pohraniční správy. Potřebných dokumentů a razítek pro vydání povolení je také mnohem víc, než při žádosti v Číně (vnitrozemí*) (také je tu velké riziko zamítnutí žádosti).

Jednodušeji řečeno, ve Lhase se cestovní povolení do pohraničních oblastí vůbec nedá vyřídit.

Proto důrazně doporučuji, aby si všichni, kteří chtějí letos Ngari navštívit, vyřídili povolení v Číně (*vnitrozemí), nebo se s plánem cesty můžete rozloučit. Vyřizujete-li povolení, nesmí délka návštěvy přesáhnout jeden měsíc, povolení musí být vytištěno, ne psáno rukou, v opačném případě se vystavujete riziku vyhoštění a zabavení pohraničního povolení.

Tato nařízení se týkají pouze oblasti Ngari**, chystáte-li se do jiných částí, která pro vstup vyžadují pohraniční povolení, lze je vyřídit stále ve Lhase. Přesto i pro tyto případy vzniklo o několik pravidel víc, než v minulých letech.

Stále je potřeba vyřizovat povolení prostřednictvím CK, při počtu osob čtyři a více platí nutnost společného vstupu i opuštění oblasti, dále se musí zaplatit určitý finanční obnos jako záloha a zaplatit poplatek za vyřízení povolení.

Oznámení ohledně omezení doby pobytu na maximálně jeden měsíc se také týká pouze Ngari, omezení ohledně jiných oblastí není známo. To ovšem neznamená, že se tak nemůže stát a proto doporučujeme, aby jste své cesty omezili na měsíční dobu, povolení si vždy nechte vytisknout, nesmí být psané rukou.


Příloha - cestovní povolení do pohraničních oblastí:

  • Do kterých oblastí potřebujete cestovní povoleni:
oblast Žikace: Drongba (འབྲོང་པ་), Saga (ས་དགའ་), Ňalam (གཉའ་ལམ་), Dingri (དིང་རི་), Khangmar (ཁང་དམར་), Dromo (གྲོ་མོ་), Gamba (གམ་པ་), Dingkjë (དགིང་སྐྱེས་) a Kjidrong (སྐྱིད་གྲོང་)
oblast Ňingthri: Mänling (སྨན་གླིང་), Nang (སྣང་), Dzayül (རྫ་ཡུལ་), Metog (མེ་ཏོག་)
oblast Lhokha: Cchona (མཚོ་སྣ་), Lhodrag (ལྷོ་བྲག་), Lhünce (ལྷུན་རྩེ་), Nakarce (སྣ་དཀར་རྩེ་)
oblast Ngari: Pušeng (སྤུ་ཧྲེང་), Camda (རྩ་མདའ་), Ruthog (རུ་ཐོག་), Gar (སྒར་)

Až budete vyřizovat povolení, stačí myslet na jedno: "Žikace, Ňingthri, Lhokha, Ngari", tak pokryjete všechny oblasti (povolení pro vstup pod Mount Everest se vyřizuje zvlášť).

  • Jak žádat:
Pro žádost o povolení potřebujete OP, 2 fotky pasového formátu (povolení na některá místa fotografii nevyžadují), jděte na místní oddělení VB (v některých případech oddělení Pohraniční policie). Žádost o rozdílné oblasti zahrnuje i jiné potřebné dokumenty, pro vstup na některá území potřebujete i potvrzení zaměstnavatele, případně doporučující dopis, každý dokument musí mít razítko příslušného úřadu. Platí pravidlo, že byste měli žádat v místě trvalého bydliště, ale některé úřady přijmou přihlášku po dodání dokladu o dočasném bydlišti. Přestože každý úřad vyřizuje povolení jinak, vždy platí, že cestovní povolení do pohraničních oblastí je zadarmo.

Občané ČLR s platným cestovním pasem a zároveň s platným nepálským vízem, mohou bez nutnosti vyřizování povolení vstoupit na území pohraničního přechodu u Dram (nepálsky Khasa).

Na závěr opakuji, cestujete-li do Lhasy, Ňingthri, Velkého kaňonu Brahmaputry, do Lulang, k jezeru Rawu, jezeru Jardrog Juccho, do Žikace, k jezeru Namccho a do Samjä, tradičních míst Tibetu, cestovní povolení do pohraničních oblastí vyřizovat nemusíte.
_____________________________________________________________________________
* "vnitrozemí" je čínskou vládou propagovaný a vštěpovaný termín odlišující Čínu od nečínských oblastí (takže vlastně sami oddělují Tibet od Číny). Tibeťané mají naučené fráze typu "studuji ve vnitrozemí", čímž myslí Čínu. Bohužel si v drtivé většině případů neuvědomují, že tibetské "vnitrozemí" je v oblasti Lhasy.

** Ngari je vzdálená oblast na západě Tibetu, nachází se dnes v čínské Tibetské autonomní oblasti, ale hlavně - na jeho území se nachází hora Gang Rinpočhe - hora Kailas, kterou několik světových náboženství považuje za střed vesmíru. Kailas je nejposvátnější a nejdůležitější hora pro tibetský národ. Tibeťané často chodí na "koru" /modlitební pouť/ okolo Kailasu, která trvá minimálně tři dny. Navštívit alespoň jednou za život horu Kailas už téměř platí za nepsané pravidlo Tibeťanů.
Letošní rok 2014, podle tibetského kalendáře 2141, ve znamení dřevěného koně, je velmi významný a Tibeťané i další vyznavači tibetského buddhismu, jiných škol buddhismu, hinduisté a další věřící z Východní Asie věří, že každá modlitba učiněná v letošním roce bude mít několikanásobný účinek.
Proto se letos na modlitební pouť k hoře Kailas chystá ohromné množství lidí.
Této příležitosti se chytají také čínské cestovní kanceláře, které organizují zájezdy vyloženě jako několikadenní pouť k hoře Kailas.
Toto nečekané opatření, určené OBYVATELŮM ČLR pravděpodobně trochu udělá čáru do plánů CK, protože to pro ně znamená vyřizovat o jeden dokument více.


Tím to ovšem nekončí. Na první pohled neviditelné, na druhý pohled jasné - Tibeťanům je letos vstup k hoře Kailas zakázán!! Jak se píše hned v úvodu oznámení - povolení se má vyřizovat v místě bydliště, ale ve Lhase povolení do oblasti Ngari není možné vyřídit.

Tibeťané z jiných částí Tibetu (mimo Tibetskou autonomní oblast - dnešní čínské provincie Qinghai, Gansu, Sichuan a Yunnan) mohou zkusit o povolení zažádat. Podle současných ukazatelů však obyvatelé ČLR tibetské národnosti dostanou žádost zpět ZAMÍTNUTOU.

Navíc, obyvatelé Amda a Khamu mají vstup na území TAO v posledních dvou letech ztížen vyřizováním pěti jiných dokumentů, bez "známostí" většinou nemožných získat. Nyní k této povinnosti přibývá další.


___________________________________________________________________________
Původní text oznámení z čínské sociální sítě (mutace twitteru) weibo.com další informace i na jiných čínských webech a webech čínských CK.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama