12 let uvěznění Tendzina Deleka

20. dubna 2014 v 23:55 |  Tsering Özer
Dnes, 7.dubna 2014, je tomu přesně 12 let, co byl zatčen Tendzin Delek, rinpočhe z kláštera v okrese Ňagčhukha ve východním Tibetu. Odpykává si doživotní trest ve vězení v okrese Dazhu na východě provincie Sichuan. Byl odsouzen neprávem. Toho času Zhou Yongkang právě povýšil z tajemníka výboru provincie Sichuan na ministra veřejné bezpečnosti ČLR a toto byl jeho první velký případ.


Pro tisíce a tisíce Tibeťanů ve východním Tibetu představuje rinpočhe Tendzin Delek duchovní oporou života. Zatímco on zakouší utrpení ve vězení, obyvatelé jeho domovského kraje pociťují v srdci nesnesitelnou bolest. Už dvanáct let neprožívají s radostí slavnosti, kolik starý lidí plačíce a vzpomínaje na něj už opustilo tento svět.

Během těchto dvanácti let už více než 30 tisíc Tibeťanů podepsalo petice žádající jeho propuštění. Dokonce byli vysláni zástupci do Chengdu a Pekingu - vzdálených míst, narážejíc na jazykovou bariéru, aby mohli říct "Neuznáváme rozsudek proti Tendzinu Delekovi, jeho případ se musí znova přezkoumat". Už hodně Tibeťanů bylo zadrženo, zbito, odsouzeno, ale přesto se nevzdávají a zůstávají se svým učitelem v dobrém i ve zlém.

Během těchto dvanácti let se v zahraničí pravidelně konají mše a protestní pochody v den rinpočheho narozenin a výročí dne zatčení. Nejen v jižní Indii v klášterech Drepung a Gänden, ale i v New Yorku, Londýně, ve všech tibetských komunitách po celém světě a dokonce i v Tibetu - shromažďují se jeho žáci a spousta přívrženců.

Pamatuji na léto roku 1999. Cestovala jsem po severním a jižním Khamu, včetně Ňagčhukhy, a také se poprvé s rinpočhem setkala. Tenkrát mě provedl po škole, kterou zřídil pro víc jak 300 sirotků, postižených a chudých dětí. Tyto fotografie pochází z té doby.
O tři roky později byl uvězněn, už je to 12 let.
Do jeho školy jsem se jela v roce 2008 podívat. Stala se z ní kuřecí farma a jatka...7.4.2014
____________________________________________
*zkráceno o závěrečnou báseň od Tsering Özer věnovanou rinpočhemu, zahrnuta ve sbírce básní Tajemství Tibetu (Xizang de mimi, 2004)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama