Leden 2014

Stále častější požáry ve východním Tibetu působí obrovské škody

11. ledna 2014 v 16:02 Tsering Özer
Odpoledne 29.prosince 2012 vypukl požár v klášteře Tsera, okres Ňagrong, který leží nedaleko od okresního města. Klášter patří k sektě Ňingma, žije zde přes 200 mnichů a je největším klášterem v celém okrese. Postaven byl před více jak 700 lety. Po vpádu čínských komunistů do Tibetu byl částečně zbořen a uzavřen. Opětovně zprovozněn byl v roce 1983. Požár způsobila zastaralá a nekvalitní elektrická vedení. Shořel celý klášterní komplex, kromě největšího chrámu, včetně 120 pokojů pro mnichy.
Jeden z chrámů kláštera před požárem


4.května 2013 v 9 hodin dopoledne začalo hořet v klášteře Gathog, okres Päljul, ležící 50 km od okresního města. Klášter patří k sektě Ňingma. Shořelo několik budov.
Gathog před požárem


16.listopadu 2013 v 9:40 večer vypukl požár v klášteře Lithang, známém také pod názvem Džam-čhen čhö-kor ling. Shořel hlavní chrám a několik okolních budov bylo poškozeno. Mniši, kteří se snažili zachránit cennosti z chrámu, utrpěli popáleniny. Lithang se řadí mezi známé tibetské kláštery. Byl založen v 16.století sektou Gelug. Lithang byl také jeden z prvních klášterů, které čínská armáda srovnala se zemí během počátků okupace v 50.letech 20.století, protože v oblasti se formovala silná protičínská opozice. Klášter byl bombardován ze vzduchu a většina mnichů byla zavražděna. V 80.letech 20.století byl klášter znovu zprovozněn, dnes zde žije přes 3000 mnichů. Lithang je jediný klášter v Khamu, kde lze získat titul Gešë.
Lithang před požárem9.ledna 2014 večer v 7:50 začalo hořet v klášterní škole údolí Larung, známé také jako klášter Serthar. Tento klášter se proslavil hlavně díky jedinečné scenérii s tisíci malými dřevěnými domečky, ve kterých žije několik desítek tisíc mnichů a krátkodobých studentů. Klášterní škola má své jméno i ve světě a především letní měsíce zde tráví mnoho studentů buddhismu jak z celého světa, tak i Tibeťané, ale i Číňané. Škola byla založena až v roce 1980 Džigmem Phuntcogem, který je v současnosti nejvýznamnější postavou tibetského buddhismu žijící na území Tibetu. Během požáru shořelo minimálně 200 mnišských domků a poškozeny byly i některé menší chrámy. Celkový rozsah škod ještě není znám.
Pohled na údolí Larung před požárem


V noci z 11. na 12.ledna 2014 o půl druhé ráno začalo hořet v historickém jádru města Gjälthang, které bylo postaveno před více jak 1300 lety. Poslední dvě desetiletí využívá čínská propaganda město k turistickým účelům. Pro zvýšení popularity a zájem turistů byl městu před deseti lety změněn čínský název na Šangri-la (původní čínské jméno je Zhongdian).
Část historického jádra města Gjälthangu před požárem a po požáru
Lithang, Serthar a další kláštery v poslední době poničil velký požár. Jeden známý na internetu k tomu napsal: "Jeden za druhým požárem, všechny se odehrávají v klášterech. Navíc v tak významných a slavných klášterech. Mniši a ti, co o kláštery pečují už tisíce a tisíce let vědí, jak se o klášter starat a pečovat. V historii se podobné katastrofy stávaly jen zřídka kdy."
"Požáry jsou v tibetské historii nové, a to hlavně v klášterech, které jsou odlišné od jiných míst a za bezpečnost tam ručí zodpovědní lidé.... Zda-li za požáry poslední doby není něco jiného? Musíme se ptát, dnešní Tibet se už dávno stal pochybným místem... Stává se tu víc a víc podobně otázky vyvolávajících událostí."

Ohledně dnešního požáru v Gjälthangu, známý na Twittru komentuje: "Bezohledný rozvoj turistiky, vláda vůbec nestíhá stejným tempem rozvíjet i základní bezpečnost obyvatel... Obrovské množství lidí sem přichází, ale vůbec tu není pocit bezpečí... Jejich takzvaná modernizace a zkulturnění, nahodile přináší cizí věci do Tibetu, nezajímá je opravdová místní kultura, jen rychlejší modernizace... Vidí jen zisk, bezpečnost je až na posledním místě..."


_________________________________________
Datum vydání: 11.ledna 2014