Srpen 2013

Throm-si-khang se mění v historickou budovu ambana

16. srpna 2013 v 8:11 Novinky
Dnes jsem navštívil tzv. "Původní sídlo qingského ambana v Tibetu" (清政府驻藏大臣衙门旧址), na tabuli u vchodu se píše: "Tříposchoďová budova v tradičním tibetském stylu, včetně dvora, která má 300 let dlouhou historii."

Najednou jsem zaslechl dva procházející Číňany: "Jaktože jsem tu ještě nikdy nebyl?"

Chtěl jsem na to odpovědět: "Tato 'historická budova' byla totiž postavena až letos. Samozřejmě, že jsi ji nikdy neviděl."

Přesně tak. Takhle naše země určuje historické budovy. Stačí přejít ulici a nelze ji minout.
Další z budov, kde se máme učit o skvělé historii naší matičky Číny.

Vchod do "Historického sídla ambana ve Lhase", červenec 2013
Throm si khang, ཁྲོམ་སྲིད་ཁང་ (khrom srid khang), jedna z nejznámnějších budov Barkoru (བར་སྐོར་) v květnu 2013, na začátku "úprav".
Throm si khang v červenci 2013, nově historické "Původní sídlo čínského ambana"
Opravdové původní brána do sídla čínského ambana na dobové fotografii


Zpěvák zatčen za "politický" koncert

9. srpna 2013 v 19:27 Novinky
Kälzang Jarphel (སྐལ་བཟང་ཡར་འཕེལ) byl 14. července zatčen sichuanskou policií ve Lhase. Jarphel (38) je obviněn z pořádání série hudebních koncertů pod názvem Khawae Metok, které proběhly během října a listopadu roku 2012. Zpěvák pochází z tibetské části Amdo, okresu Mačhu, který dnes náleží do čínské provincie Gansu, Tibetské autonomní prefektury Kanlho.


Zpěvák v písni "Tibeťané", kterou během koncertu zpíval, nabádá Tibeťany, aby se učili psát a mluvit tibetsky, opatrovali vlastní jazyk a kulturu a byli jednotní. Za tuto píseň byl nařčen z podkopávání stability státu a "politické" aktivity.

CD se záznamen koncertu se již prodávalo ve všech částech Tibetu - dnes rozděleného do čínských provincií Qinghai, Sichuan, Gansu, Yunnan a Tibetskou autonomní oblast. V těchto dnech bylo z prodeje staženo a zakázáno.

Zpěvák v minulosti vydal několik desek, má ženu a tři děti. Velmi populární je především ve své rodném kraji Mačhu.

Píseň "TIBEŤANÉ" na Youtube

Záznam celého koncertu ZDE

_________
Zdroje:
Radio Free Asia (čínsky)
Voice Of Tibet (čínsky)
Phayul (anglicky)
8.8.2013

Posilování vojenských jednotek v Qinghai, vysílání nových vojáků do tibetských oblastí

9. srpna 2013 v 18:05 Novinky
V posledních dvou letech se v Tibetu upálilo více jak 100 osob, to přineslo do regionu silné napětí.
V říjnu 2012 dostala jednotka o 400 vojácích rozkaz, aby přepravila zbraně, speciální obrněná vozidla a další materiál k potlačení nepokojů v Tibetu, čímž má posílit "stabilitu". Jejich heslem je "Prosazujeme právo lidu, budujeme základy stabilního Tibetu".
_____________________
*V různých částech Číny i Tibetu se neustále pořádají "kurzy" pro mladíky, kteří mají "bránit stabilitu" Tibetu. Trénink může trvat i několik měsíců, během něhož jsou budoucí vojáci odříznuti od světa a učí se chladnokrevně zabíjet - bez ohledu na pohlaví a věk. Učí se mimojiné i zvyknout na pohled na krev, učí se mučící techniky atd.
_____________________

Více fotografií a zdroj:
7.srpna 2013