Povinná politická výchova učitelů tibetského buddhismu

10. července 2013 v 1:10 |  Novinky
V posledních letech Výbor KSČ v Tibetské autonomní oblasti pečlivě dbá a považuje za důležité, aby se tradice tibetského buddhismu dále rozvíjela a ochraňovala. Výbor různě podporuje mnichy a mnišky, aby neustávali ve svém učení a uspokojili potřeby věřících. Aby výsledky studia nabyly efektivnosti, bylo ustanoveno Zařízení pro dlouhodobou správu klášterů tibetského buddhismu. Výbor KSČ v TAO a místní vláda rozhodla, v souladu s politikou "stabilního a příkladového kláštera", o založení Fakulty tibetského buddhismu.
Tímto způsobem Strana zaručí náboženskou svobodu. Přispěje k dalšímu pokračování slavné tradice tibetského buddhismu a lásce k vlasti. Podpoří tím ochranu a dědictví unikátní tibetské kultury. Posílení výchovy mnichů a upevnění nacionalismu náboženských činitelů přinese hlubší efekt při správě klášterů. Mniši a mnišky modelového kláštera, kteří prošli tímto vzděláním, prosazují budování Zařízení pro dlouhodobou správu klášterů, zabezpečí se náboženská stabilita a harmonie. Díky tomuto systému může tradice tibetského buddhismu a socialistická společnost vzájemně vypomáhat.
______________________________________________________________________________________

Výše uvedený článek pojednává o nově založené fakultě při nejstarším klášteře v Tibetu - Samye.
Podle Tibetského centra pro lidská práva se sídlem v Dharamsale, na konci roku 2012 schválila Čínská komunistická strana nová nařízení ohledně správy tibetských klášterů. Těmito novými pravidly více omezuje jakékoli pravomoce mnichů tibetského buddhismu a vyhrazuje si právo "politicky vyškolené mnichy učinit náboženskými učitely."
Studovat tibetský buddhismus a stát se následně učitelem a vysokým představitelem kláštera bude teď možné pouze s požehnáním čínských úřadů.

"Nová pravidla kontrolují, kdo se může, či nemůže stát náboženským učitelem v buddhistickém klášteře," oznámilo TC, "pravidla jsou nastavena tak, aby tradiční učení tibetského buddhismu, které nebylo zpolitizováno a zmanipulováno, bylo naprosto nemožné předávat mladým generacím."

Podle nových nařízení se musí všichni, kteří chtějí tibetský buddhismus vyučovat, zaregistrovat a splňovat povinné podmínky, kterými jsou podpora KSČ, podpora socialistické společnosti, čínský nacionalismus, poslušnost Straně a čínské vlasti, chránit čínskou národní jednotu a podporovat náboženskou harmonii.

Článek 5 říká, že každý kandidát na lektora musí být nominován a doporučen Výborem pro správu kláštera (další orgán čínské vlády zavedený před několika lety), odtud pak bude přihláška posuzována na okresním Výboru čínské buddhistické asociace, dále na Výboru prefekturním. Pokud kandidát projde, musí ještě složit zkoušku, kterou připravuje Čínská buddhistická asociace. Ta byla pod vedením KSČ založena v roce 1953, aby omezovala buddhistickou činnost a kontrolovala kláštery.

Další článek omezuje povolení výuky na dobu pěti let, po uplynutí musí lektor opět projít celým procesem schvalování.

Podle nařízení povinnostmi lektorů buddhismu je propagace národní politiky, výuka lásky k čínské vlasti, ochrana čínské pospolitosti, sociální stability a bojovat proti separatismu.

Dále je uveden seznam "trestů" pro ty, kteří "porušují podmínky pracovní smlouvy a nedělají to, co mají", hrozí jim politická převýchova, pozastavení práce, propuštění a ztráta všech náboženských pravomocí. Takovými přečiny může být neuposlechnutí Klášterního výboru, jednání na podněty zahraničních narušovatelů, šíření separatistických myšlenek, nabádání mnichů, mnišek a dalších lidí k nezákonnému jednání, účast na nelegálních aktivitách, které narušují národní jednotu a sociální stabilitu a snaha rozdělit matku Čínu.

TC pro lidská práva poznamenala, že "v posledních letech je náboženská svoboda v Tibetu nejhorší v dějinách". Nová nařízení způsobí, že "se rapidně sníží počet skutečně vzdělaných buddhistických učitelů, čímž se znatelně zhorší předávání tradice tibetského buddhismu, tradiční kultury a jazyka Tibetem dalším generacím."
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama