Uvolnění politiky ohledně fotografií dalajlámy?

28. června 2013 v 11:42 | Hlas Tibetu |  Novinky
Posledních několik desítek let je v Tibetu fotografie dalajlámy zakázaná. Vlastnictví fotografie je "zločin" a ne málo Tibeťanů kvůli tomuto prohřešku bylo zatčeno, mučeno a odsouzeno.

V posledních dnech však internet zaplavila novina, že fotografie dalajlámy (které mají přes všechny zákazy doma všichni Tibeťané) můžou být veřejně vystaveny v klášterech a vlastněny obyčejnými lidmi.

Různé zdroje uvnitř tibetských oblastí Amdo, Kham a dokonce i ve Lhase potvrzují, že poslední dobou bylo povoleno fotografie vyvěsit v chrámech klášterů, veřejně dalajlámovi vyznávat respekt a modlit se k němu.

Mnich natáčený policií v roce 2008, při výslechu musel na kameru ukázat vlastněné fotografie dalajlámy

Obyvatel khamské oblasti Kardze uvedl: "Vyhlásili, že se smí vyvěsit fotografie dalajlámy a nikdo nesmí Jeho svátost urážet." Podobné zprávy přicházejí z celé prefektury Kardze. Podobné vyhlášky jsou známy i z amdské prefektury Čhabča a jednotlivých okresů.

Doposud čínské orgány v tibetských oblastech pořádaly propagandistické kampaně, při kterých byl dalajláma veřejně urážen a ponižován, mniši a mnišky v klášterech se museli zříkávat víry ve svého představeného.

Tcepa Thubden, lektor politických studií v klášteře Kumbum řekl: "Buddhisté se mohou veřejně klanět před fotografiemi dalajlámy." "Mohou tak činit pouze z náboženských důvodů, nesmí ho uctívat jako politického vůdce," dodal Thubden, "náboženství a politika se musí strikně oddělovat."

Podle oficiálního oznámení představující nová pravidla, označená jako "zkušební", je také minulé nucení mnichů a mnišek ke kritice dalajlámy jako "chybné".

Čínská komunistická strana je známá tím, že nové - převratné pravidlo nejprve apeluje na malém území, které nazývá "zkušebním". Pokud se nová politika osvědčí, rozšíří se na větší území. Pokud se novota ukáže jako nevyhovující, "zkušební" oblast se vrátí do starých kolejí.

Už dříve v každé části Tibetu, v každé prefektuře a okrese, existovala ne zcela stejná pravidla pro vystavování fotografií dalajlámy, ať už oficiální či neoficiální. "Ve východním Tibetu nebyly jeho fotografiie vlastně nikdy oficiálně zakázány," říká odborník na problematiku Tibetu R. Barnett z Kolumbijské univerzity v USA.

"Politika ohledně fotografií v Autonomní oblasti se neměnila už zhruba 20 let, tedy od nástupu Hu Jintaa do funkce předsedy KS ve Lhase." (Hu Jintao byl následně 10 let ve funkci představitele státu, Strany i vojsk ČLR do roku 2012)

Ve čtvrtek 27. června dokonce přišla zpráva, že mnichům v jednom z nejznámějším a nejdůležitějším tibetském klášteře Gänden, bylo taktéž povoleno fotografie dalajlámy vystavit a veřejně se k němu modlit. Zde úplný zákaz platil od roku 1996.

Přestože je předčasné vyvádět z podobných uvolnění závěry, pro Tibeťany je to velmi významná zpráva. Mohou si také oddychnout, každý totiž doma fotografie Jeho svatosti má. Z posledních let je známo nespočet případů, kdy Tibeťané byli zatčeni a zbiti za nalezenou fotografii dalajlámy v mobilním telefonu.
Někteří Tibeťané tuto zprávu vítají s obavami, není totiž jasné, co tímto tahem Čína zamýšlí.

Některé zdroje:
anglicky RFA, Phayul
čínsky Blogspot, VOT
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama