Tibetská Bílá kniha

22. května 2013 v 17:54 |  Novinky
Tibetská exilová vláda v indické Dharamsale v lednu letošního roku vydala Bílou knihu o sebeupalování Tibeťanů. V těchto dnech zveřejnila druhé vydání, kde do hloubky analyzuje důvody těchto činů a další aspekty současné krize v Tibetu. Publikace je odpovědí na nové propagační příručky týkající se upalování Tibeťanů vydané Čínskou komunistickou stranou.

Tibetské centrum pro politická studia v Dharamsale v "Mezinárodní den pro Tibet" 17. května zveřejnila druhé vydání knihy "Proč Tibet hoří?". Odpovídá na otázky, proč se počet Tibeťanů, kteří se rozhodli upálit, neustále stoupá, proč stoupá i počet demonstrací a protestů v Tibetu, a proč se celkově zhoršuje situace ve všech částech Tibetu.

První vydání Bílé knihy v anglickém jazyce vyšlo 28. ledna, druhé vydání má již několik jazykových verzí, mimo jiné tibetskou, čínskou, ruskou, německou, italskou, českou, maďarskou a další. (česká zkrácená verze)

Předseda tibetské exilové vlády (སྲིད་སྐྱོང༌, sikjong) Lozang Sengge (བློ་བཟང་སེང་གེ་, ang. Lobsang Sangay) v předmluvě říká: "Tuto zprávu zveřejňujeme, abychom osvětlili hlubší úrovně současné krize v Tibetu. Chováme naději, že inspiruje členy mezinárodního společenství a pomůže jim při přesvědčování nového čínského vedení v čele se Si Ťin-pchingem, aby vůči tibetskému lidu začalo uplatňovat novou uvážlivou politiku. Jak jsme se již opakovaně vyjádřili, vinu za krizi v Tibetu nese čínské vedení, které má však v rukou i její řešení."

Rétorika čínské vlády se však zatím nemění. Minulý týden zveřejnila dokument "Jak dalajláma a jeho klika podněcují další sebeupalování". Zde je opět zdůrazněno, že dalajláma a tibetská exilová vláda nabádají své bratry v Tibetu, aby se upalovali. Zástupce tibetské exilové vlády pro styk s Čínou v Evropě Lobsang Ňima prostřednictví RFA (Radio Free Asia) odsoudil čínské orgány za pomluvu a znesvěcení kultury tibetského buddhismu.

"Zvláště teď, v době měsíce Sagadawa*, také v době, kdy slavíme svátek narození Buddhy; 4 mezinárodní kanály čínské CCTV tímto způsobem špiní a hanobí tibetský buddhismus. Vůči všem Tibeťanům a lidem, kteří buddhismus vyznávají to je nejvyšší urážka. Proto důrazně odsuzuji toto čínské jednání. Kroky Čínské komunistické strany znesvěcují naše nejposvátnější a nejdůležitější věci, a to hlavně v době jednoho z největších svátků tibetského buddhismu. Stejně tak ponižují i dalajlámu, který je v srdci každého z nás tím nejsvatějším a nejdražším. Čínská komunistická strana znova dokazuje, jak je ignoratská, nekulturní a nemá žádné morální hodnoty."
___________________________________________________________________
* Sagadawa - 4. měsíc tibetského kalendáře, během tohoto měsíce se slaví narození Buddhy, jeho osvícení a vstup do nirvány
_____________________
1. část článku z webu RFA
publikováno 21. května 2013
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama