Květen 2013

Tibetská Bílá kniha

22. května 2013 v 17:54 Novinky
Tibetská exilová vláda v indické Dharamsale v lednu letošního roku vydala Bílou knihu o sebeupalování Tibeťanů. V těchto dnech zveřejnila druhé vydání, kde do hloubky analyzuje důvody těchto činů a další aspekty současné krize v Tibetu. Publikace je odpovědí na nové propagační příručky týkající se upalování Tibeťanů vydané Čínskou komunistickou stranou.

Tibetské centrum pro politická studia v Dharamsale v "Mezinárodní den pro Tibet" 17. května zveřejnila druhé vydání knihy "Proč Tibet hoří?". Odpovídá na otázky, proč se počet Tibeťanů, kteří se rozhodli upálit, neustále stoupá, proč stoupá i počet demonstrací a protestů v Tibetu, a proč se celkově zhoršuje situace ve všech částech Tibetu.

První vydání Bílé knihy v anglickém jazyce vyšlo 28. ledna, druhé vydání má již několik jazykových verzí, mimo jiné tibetskou, čínskou, ruskou, německou, italskou, českou, maďarskou a další. (česká zkrácená verze)

Předseda tibetské exilové vlády (སྲིད་སྐྱོང༌, sikjong) Lozang Sengge (བློ་བཟང་སེང་གེ་, ang. Lobsang Sangay) v předmluvě říká: "Tuto zprávu zveřejňujeme, abychom osvětlili hlubší úrovně současné krize v Tibetu. Chováme naději, že inspiruje členy mezinárodního společenství a pomůže jim při přesvědčování nového čínského vedení v čele se Si Ťin-pchingem, aby vůči tibetskému lidu začalo uplatňovat novou uvážlivou politiku. Jak jsme se již opakovaně vyjádřili, vinu za krizi v Tibetu nese čínské vedení, které má však v rukou i její řešení."

Rétorika čínské vlády se však zatím nemění. Minulý týden zveřejnila dokument "Jak dalajláma a jeho klika podněcují další sebeupalování". Zde je opět zdůrazněno, že dalajláma a tibetská exilová vláda nabádají své bratry v Tibetu, aby se upalovali. Zástupce tibetské exilové vlády pro styk s Čínou v Evropě Lobsang Ňima prostřednictví RFA (Radio Free Asia) odsoudil čínské orgány za pomluvu a znesvěcení kultury tibetského buddhismu.

"Zvláště teď, v době měsíce Sagadawa*, také v době, kdy slavíme svátek narození Buddhy; 4 mezinárodní kanály čínské CCTV tímto způsobem špiní a hanobí tibetský buddhismus. Vůči všem Tibeťanům a lidem, kteří buddhismus vyznávají to je nejvyšší urážka. Proto důrazně odsuzuji toto čínské jednání. Kroky Čínské komunistické strany znesvěcují naše nejposvátnější a nejdůležitější věci, a to hlavně v době jednoho z největších svátků tibetského buddhismu. Stejně tak ponižují i dalajlámu, který je v srdci každého z nás tím nejsvatějším a nejdražším. Čínská komunistická strana znova dokazuje, jak je ignoratská, nekulturní a nemá žádné morální hodnoty."
___________________________________________________________________
* Sagadawa - 4. měsíc tibetského kalendáře, během tohoto měsíce se slaví narození Buddhy, jeho osvícení a vstup do nirvány
_____________________
1. část článku z webu RFA
publikováno 21. května 2013

Nové bezpečnostní kroky vyvolávající obavy

19. května 2013 v 17:14 Tsering Özer
Mezinárodní organizace Human Right Watch 20. března 2013 prohlásila, že čínská vláda na tibetském území zavedla přísná bezpečnostní opatření, přestože nelze dokázat, že stát stojí před vážnou hrozbou. Vyvolává to obavy, zda tyto kroky neporušují základní lidská práva. Vláda tibetské autonomní oblasti 7. února 2013 vydala každoroční pracovní zprávu, ve které stanovila nový plán bezpečnosti.

Podle oficiálního dokumentu nový systém kontroly podstoupí "síťovou strukturalizaci", která má zlepšit cestu veřejných služeb ke všem obyvatelům. Systém ale zároveň zvýší kontrolu, zaměřenou především proti místním "speciálním skupinám" obyvatel, především osobám, které byly propušteny z vězení a těm, kteří v minulosti vycestovali do Indie a jiných oblastí s tibetskými uprchlíky. Kontrolní systém "síťové strukturalizace" spočívá ve stavbě více jak 600 "policejních stanic sloužící lidu" v celé Autonomní oblasti, všechny vybavené špičkovými kamerami.

V rámci "bezpečnosti" se také od roku 2012 zvyšuje aktivita tzv."hlídek s rudými páskami". Jsou to skupiny dobrovolníků, kteří dohlíží na denní život obyvatel. Díky nim už se všudypřítomná kontrola stala součástí života v Tibetu.
Nezaměstnaní straníci s rudými páskami na paži procházející vesnicí v Tibetu.


Džókhang

6. května 2013 v 4:44 | Tsering Özer |  Novinky
Džókhang (tibetsky: ཇོ་ཁང་; Wylieho transliterace: Jo-khang).
Už tu nejsou věřící, kteří vážili několika tisícikilometrovou cestu z dalekého Khamu a Amda, aby se poklonili před nejposvátnějšími místy své země.
Už tu v chrámech a modlitebnách nehoří tisíce a tisíce máslových svící věčným světlem.

Dnes jsou na střechách domů odstřelovači, ulice plné těžkooděnců se samopaly.
Dnes se v okolí posvátných míst množí jako houby po dešti nákupní centra, jejichž vlastníky jsou cizí zbohatlíci těžící z chudoby místních.
Dnes se tu sprostě ve větru klátí rudozlaté balony naplněné horkým vzduchem narušující přirozenou krásu tradiční Lhasy.
Policejní stanoviště u vchodu do chrámu.