Zahraniční reportér: Přísná omezení pro život Tibeťanů

14. dubna 2013 v 15:57 | Hlas Tibetu |  Novinky
Reportér jedněch z největších kanadských novin 'The Globe and Mail' Mark MacKinnon se v utajení před několika dny vypravil do tibetské oblasti Kham, prefektury Kandze, aby odhalil přísné kroky čínské vlády, kterými omezuje svobodu Tibeťanů.

Mark MacKinnon poznamenal, že od roku 2009 několikrát žádal o oficiální povolení vstupu do oblastí s nejvíce upálenými osobami. Pokaždé byl ale úřady odmítnut. Až tento týden se mu podařilo dostat do čínského okresu Kchang-ting (tibetsky Dardo, དར་མདོ་) v prefektuře Kardze a mohl tak lépe pochopit situaci místních Tibeťanů. Ze strachu pronásledování úřadů se ale hodně lidí bálo otevřeně promluvit.MacKinnon zdůraznil, že při cestování skrz okres narazil na nesčetné množství policejních a vojenských stanic, které velmi důkladně kontrolovali všechny projíždějící osoby. Jenom v okresním městě Kchang-tingu procházel nejméně pěti stanicemi. Všichni vojáci na stanicích jsou vyzbrojeni ochrannými štíty a obušky zakončené do tvaru písmene "U" připravené k okamžitému sražení Tibeťanů k zemi. U dveří každé stanice navíc stojí vyrovnaných několik hasicích přístrojů.

MacKinnon navštívil mnichy v jednom z klášterů, ti se ale báli odpovídat na otázky týkající se upalování. Jeden z nich řekl, že místní úřady už vyměnili všechny satelitní přijímače v okolí, nemůžou od té doby naladit BBC, Hlas Ameriky ani jiné zahraniční kanály.

The Globe and Mail také poukázal, že čínská vláda striktně kontroluje a omezuje zahraniční turisty a novináře v tibetských oblastech. Poslední dobou především v oblasti Ngawa a Sangčhu (བསང་ཆུ་རྫོང, čínská prefektura Kan-su). Navíc se zaměřila i na obyčejné tibetské obyvatelstvo, kterému všemi možnými prostředky omezuje svobodný život. Například, chtějí-li mniši a jeptišky vycestovat do jiných měst či okresů, musí nejdříve na místní policejní stanici získat několik povolení.

Jeden mnich v okrese Kchang-ting reportérovi řekl, že za současné situace je de facto nemožné mluvit o upalování. "Pokud se situace v budoucnu zlepší, můžu ti prozradit spoustu detailních informací."
________________________________________________________________________________
Hlas Tibetu
24.ledna 2013
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama