Čínská vláda opět vydala dokument, který překrucuje fakta o sebeupalování Tibeťanů

14. dubna 2013 v 15:38 | Hlas Tibetu |  Novinky
V době, kdy další a další Tibeťané drastickým způsobem protestují proti represivní čínské politice, místní úřady prosazují přísnější opatření. Tvrdých postihů se teď dočkají příbuzní a přátelé upálených, jakožto i obyvatelé oblasti, kde se incident udál.

V těchto dnech se vládní pracovníci v tibetské oblasti Amdo, čínských prefekturách Ngawa, Malho a Kanlho vydali do každé vesnice a každého kláštera, aby zde šířili vzdělávací kampaň o čínské legislativě.


Úřady taktéž nově vydali dokument nazývající se "Propagační dokument o účelovém boji proti sebeupalování" o třiceti stranách oficiálního textu a dokument s názvem "Propagační materiály o právním systému čínského patriotismu a socialismu", který na dvanácti stranách kritizuje čin sebeupálení a obviňuje z něj dalajlámu, jeho "kliku" a další "skupiny zahraničních Tibeťanů". Také překrucuje důvody, proč se dalajláma nemůže vrátit do Tibetu. Po místních obyvatelech čínská vláda požaduje, aby "jasně rozlišovali pravdu od lži", spolupracovali s úřady v boji proti upalujícím se osobám a to všechno v zájmu zachování "stabilní společnosti".

Sonam, Tibeťan žijící v exilu, řekl: "Před deseti dny začaly čínské úřady v oblastech s nejvíce upálenými (Ngawa, Malho, Kanlho atd.) šířit nový oficiální dokument, který obviňuje dalajlámu a jeho "kliku" z organizování a propagace činu upálení. Podle této zastírací čínské kampaně je upálení součást spiknutí osamostatnění Tibetu a proto se zakazuje Tibeťanům dále upalovat.

Vláda také požaduje, aby v každé prefektuře, každém okresu a každé vesnici, kde k tomuto činu došlo, zesílili propagaci právního systému ČLR a čínskou vlasteneckou výchovu. Úřady tvrdí, že sebeupálení porušuje buddhistickou doktrínu a porušuje zákony ČLR a požadují vzepřít se dalajlámovi a "klice" zahraničních Tibeťanů. Jenže místní obyvatelé mají vůči těmto oficiálním dokumentům odmítavý postoj a obsáhlým tvrzením vůbec nevěří."

Na konci roku 2012 se čínské úřady snažili zabránit sebeupalování nejrůznějšími způsoby. Nejen, že posílili vojenské jednotky, které pronásledovali, zastrašovali Tibeťany a přísně kontrolovali jejich denní život. Tvrdých postihů se také dočkali lidé, kteří s obětmi soucítili a vyjádřili soustrast rodině upálených. Vojáci se také pokusili odříznout postižené rodiny od okolí. Vláda pomocí peněz lákala Tibeťany, aby prozradili informace týkající se sebeupalování. Situaci v Tibetu tak jen více vyostřují.

V úvodu zmíněný "vnitřní dokument", s kterým by se mělo "nakládat s opatrností" pod názvem "Propagační dokument o účelovém boji proti sebeupalování" také obsahuje: "Spáchání činu 'sebeupálení' nemůže změnit již prohraný boj "dalajlámovy kliky". 'Sebeupálení' je pouze politický plán dalajlámovy kliky k provedení "osamostatnění Tibetu"." Policie v čínské provincii S'-čchuan zadržela mnoho lidí, které podezřívá z nabádání k sebeupálení. "Toto chování i jiná pomoc při činu je posuzováno jako úmyslné zabití. Osoba, která se upálí i další osoby, které jí v tomto pomáhají a podporují zároveň porušují buddhistickou morálku."

"Objasnění důvodů, proč se dalajláma nemůže vrátit do Tibetu"
_________________________________________

Hlas Tibetu
5. ledna 2013
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama