Obětovala se za všechny Tibeťany

1. března 2013 v 17:43 | Tsering Kyi |  Novinky
"Obětovala se za všechny Tibeťany", vypráví otec upálené Tamdřin Ccho o dceři

"Tati, my Tibeťané to máme opravdu těžké. Ani k obrázku Jeho Svátosti dalajlámy se nemůžeme modlit. Nemáme žádnou svobodu." poslední slova otci od Tamdřin Ccho (རྟ་མགྲིན་འཚོ་)Před několika dny se v oblasti Rebkongu ve své vesnici Dřorongpo upálila 23 letá Tamdřin Ccho (dnes čínská provincie Čching-chaj, okres Thungren, správní část Dowa, vesnice Dřorongpo). Svým zraněním na místě podlehla. Nyní ze všech stran rychle přijíždějí Tibeťané, aby mohli vzdát čest její památce a vyjádřit respekt, položit khatak k ní na oltář a zapálit svíci. Všichni ji považují za hrdinku a mučednici.


Tamdřin Ccho má oba rodiče, mladšího bratra a syna. Mnoho lidí s jejím otcem, Tamdřin Gjab (རྟ་མགྲིན་སྐྱབས་, 40+), o incidentu hovořilo. Ten vypráví: "Mé dceři Tamdřin Ccho bylo letos 23 let, má jednoho syna Ňišam Tceringa (སྙིང་བྱམས་ཚེ་རིང་), tomu je sedm. Dcera nebyla jako ostatní. Ke všem byla velmi laskavá a srdečná, ale velmi se také zajímala o dění v Tibetu. Teď se pro Tibet a všechny Tibeťany obětovala. Rozhodně to nebylo kvůli neshodám doma nebo něčemu jinému."

"K takovým myšlenkám pravděpodobně přišla, když jsem ji nedávno vzal na motorce do městečka Dowa (མདོ་བ་ཞང་). Ten den nový okresní tajemník strany, Číňan Ťiang Šu-čcheng (蒋树成), ve městě ustanovil novou vyhlášku, podle které se zakazuje kdekoliv prodávat fotografie JS dalajlámy. Dokonce se i zakázalo v domácnostech jeho fotografie uctívat a obětovat jim. U dveří správního úřadu ještě vylepili oznámení ohledně tvrdých postihů pro tzv.separatisty a další nařízení. A nejen to - úřady zorganizovali několik lidí, kteří na ulicích různá vládní hesla provolávali.

Od té doby se moje dcera změnila, začala být velmi smutná a neustále mi říkala: "Tati, my Tibeťané to máme opravdu těžké. Ani k obrázku Jeho Svátosti dalajlámy se nemůžeme modlit. Nemáme žádnou svobodu." Ten večer mi po příjezdu domů znova povídala: "Tati, my Tibeťané to máme opravdu těžké. Ani k obrázku Jeho Svátosti dalajlámy se nemůžeme modlit. Nemáme žádnou svobodu." Opakovala to pořád dokola.

Potom přestala jíst maso. Párkrát dokonce držela několikadenní půst. Jako její otec jsem měl velké obavy o její zdraví, pobízel jsem ji jíst maso, ale nechtěla. Jednou mi řekla: "Tati, chci jet do Rebkongu do kláštera." Doma ale bylo moc práce a chtěl jsem to odložit až na zimu.

7. listopadu1 byla doma jen ona a její mladší bratr. Když bratr vyhnal dobytek na pastvu, dcera v celém domě i celý dvůr pečlivě uklidila, nikde nezbylo ani smítko prachu. U našeho oltáře zapálila máslovou svíci pro dalajlámu a velmi dlouho se modlila k jeho obrazu. Potom z naší motorky na dvorku vzala benzín a odešla na náměstí. Tam se zapálila. Obětovala se.


Ona byla moje nejmilejší dcera. Od narození jsem ji nikdy neuhodil. Ani jsem ji nenutil do svatby, všechno co dělala bylo jejím rozhodnutím. Když teď tak náhle odešla, cítím se, jakoby mi někdo vyrval srdce z těla.

Obětovala se ale za všechny Tibeťany, obětovala se za dalajlámu a pančhenlámu, aby se co nejdříve mohli vrátit na své pravé místo.

Nikdy mne nenapadlo, co by mohla udělat, vždycky jsem ji ve všem podporoval. A proto chci požádat i vás, musíme se ze všech sil snažit, aby její přání bylo co nejdřív uskutečněno. Modlit se za moji dceru a všechny, kdo se pro Tibet obětovali2. Obnovme právo a náboženství a vytvořme znova svobodný Tibet.

Abychom mohli zase spatřit Jeho Svátost dalajlámu a pančhenlámu, uslyšet jejich modlitby.

Děkuji, drazí sousedé a všichni Tibeťané."
_____________________________________
1) 8. listopadu 2012 byl v Pekingu zahájen 18. výroční sjezd KSČ, v tomto období se upálilo mnoho Tibeťanů, jejich čim však čínskou vládou a činiteli zůstal bez povšimnutí. Jen v měsíci listopadu 2012 se upálilo 28 osob.
2) ke konci února 2013 se upálilo již kolem 107 Tibeťanů. Údaje se v různých zdrojích liší, podle toho, zda jsou zahrnuti i ti, kteří žili v exilu (Nepál, Indie).
_____________________________________________________________
zaznamenal: obyvatel Rebkongu
zdroj: Khabda (10.listopadu 2012) a další tibetské weby
přeloženo z čínštiny na blogu Özer (13.listopadu 2012)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama