Zákaz výuky mateřského jazyka

12. února 2013 v 16:58 | Hlas Tibetu |  Novinky

Tibeťanům v okrese Chua-lung (化隆县) bylo zakázáno učit se vlastní jazyk.

Čínská vláda v těchto dnech zakázala prázdninovou výuku tibetštiny v čínské prefektuře Chaj-tung (海东地区). Od 26.prosince začaly na mnoha místech v tibetském Amdu (dnešní čínská provincie Čching-chaj) zimní prázdniny trvající do konce února. Všichni učitelé a studenti místní Střední školy národnostních menšin i rodinní příslušníci studentů byli svoláni ředitelem na schůzi a upozorněni, že během prázdnin není povoleno účastnit se jakýchkoliv kurzů a doučování tibetského jazyka v buddhistických klášterech ani na vesnicích. Ještě více však místní Tibeťany rozhořčil fakt, že výuka tibetského jazyka se považuje za ilegální činnost.

Obyvatel okresu Chua-lung také vypověděl, že toto nařízení se týká především Střední školy národnostních menšin v okresním městě a základních škol ve vesnicích Siung-sien (雄先乡), Čcha-fu (查甫乡) a Che-tcha (和塔乡). "Když vidíme jak bezohledně čínské úřady vydávají pravidla, musíme se obávat, zda v budoucnosti nebude omezeno i samotné používání tibetštiny jako mluveného jazyka."

Dříve už se podobná událost stala i v khamské prefektuře Jü-šu (ཡུལ་ཤུལ་), v okrese Čhindu (ཁྲི་འདུ་). Jednomu z tamních klášterů bylo zakázáno využít zímních prázdnin k bezplatné výuce tibetštiny, základům tibetského buddhismu a tibetské kultury.

19.října 2010, kraj Amdo, okres Rebkong (dnes čínská provincie Čching-chaj, okres Thungren). Víc jak tisíc tibetských studentů protestuje proti novému zákonu ohledně výuky tibetštiny na tibetských školách. Podle tohoto zákona se tibetština (tedy mateřský jazyk většiny studentů) stává "druhým" vyučovaným jazykem a hlavním jazykem se stává čínština (kterou hodně žáků, především z nomádských oblastí, vůbec neovládá). Nápis na tabuli: "rovnost národů, svoboda jazyka"

_______________________________________________
Hlas Tibetu
26.ledna 2013
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama