Stěhování Tibeťanů kvůli těžbě

15. února 2013 v 20:20 | Hlas Tibetu |  Novinky
Kvůli těžbě nerostů byly v okrese Lhündřup (ལྷུན་གྲུབ་རྫོང་)1 nuceně přestěhovány stovky Tibeťanů.

Čínská vláda v rámci vykrádání tibetských zdrojů nerostného bohatství nuceně přestěhovala několik tibetských vesnic v okrese Lhündřup. Podmínky pro život tamních zemědělců a pastevců čelí velkému nebezpečí.Podle Sonama, Tibeťana žijícího ve švýcarském exilu, začala čínská vláda roku 2005 na území tzv. Tibetské autonomní oblasti v okrese Lhündřup stavět těžařskou firmu. Obyvatele přilehlých vesnic donutili se odstěhovat (název vesnice čínsky 卡孜乡; Kcha-c') a od roku následujícího začalo z nových dolů denně odjíždět několik desítek nákladních aut naložených nerostnými surovinami. Taktéž firma bezohledně vypouští odpadní vody, což na okolních pastvinách, lesích a vodních zdrojích způsobuje nezvratné škody, a na otravu umírají celá stáda dobytka.

Přestože místní Tibeťané nesčetněkrát u zodpovědného úřadu předkládali petice požadující ukončení těžby, čínská vláda nejenže žádné neakceptovala, dokonce tento problém i zpolitizovala. Protože všichni zaměstnanci těžební společnosti jsou etničtí Číňané, Tibeťané ohledně projektu vědí pouze to, že se těží jistý kov, ale prozatím se nepodařilo zjistit který konkrétně.

Kromě tohoto případu se už v roce 2004 stala ve stejném okrese podobná událost. Vláda odstěhovala na 400 tibetských rodin z malých vesnic.

Podle oficiálních čínských informací lhündřupská těžební firma Si-žuej-te s.r.o. (夕瑞德矿业有限公司) je firma developerská a zaměřuje se na olovo a zinek2. Budují neobvykle velké doly. Od roku 2006, kdy započali svoji činnost už vybudovali 23,397 kilometrů dlouhé tunely, vyvrtali 33,284 kilometrů hornin, kontrolují těžbu dvou nerostů v celkem 21 vrtech. Objem produkce se odhaduje na 2000 tun denně.3 4


1 okres Lhündřup leží 60 kilometrů severovýchodně od Lhasy
2 těžební oblast se nazývá Lunlang olovo-zinková těžební oblast
3 stručné informace o firmě v čínštině, anglicko-čínsky
4 Seznam oficiálně otevřených dolů nerostných surovin v tzv. Tibetské autonomní oblasti k 31.srpnu 2007
_________________________________________________________
Hlas Tibetu
18. ledna 2013
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama