Rodina upáleného mladíka zatčena

26. února 2013 v 22:46 | Hlas Tibetu |  Novinky
Na severu tibetské oblasti Amdo (dnes čínská provincie Čching-chaj) se na protest proti čínské okupaci Tibetu upálil mladík Phakmo Döndřub (ཕག་མོ་དོན་གྲུབ་). Dnes byli oba jeho rodiče a další blízcí příbuzní pozatýkáni čínskou vojenskou policií.


Tibeťan žijící v oblasti vypověděl, že k události došlo 24. února okolo půl deváté večer ve vesnici Saga Kungwa ve známém klášteře Šačen1 (dnes čínská provincie Čching-chaj, prefektura Chaj-tung, okres Chaj-lung, městský obvod Čcha-fu). Poté, co se Phakmo Döndřup upálil jej rodiče a další blízcí příbuzní chtěli odvézt do provinčního města Siling (ཟི་ལིང་ čínsky Si-ning, 西宁) do nemocnice. Po cestě do nemocnice však jeho rodiče, bratr a řidič auta byli zatčeni čínskou policií. V současnosti o nich nejsou žádné zprávy.

Vesnice Saga Kungwa a přilehlý klášter Šačen poslední dobou čelí velmi přísné kontrole čínských úřadů a policie, po incidentu se situace samozřejmě ještě přitvrdila.

Muž, který poskytl informace také zdůraznil, že Phakmo Döndřup zanechal dopis na rozloučenou. V tom mimojiné požaduje "svobodu Tibetu", "samostatnost Tibetu", "návrat JS dalajlámy do země" a další.

Očitý svědek vypověděl, že upálený před převozem do nemocnice k přihlížejícím opakovaně volal: "Jestli mě máte máte rádi, zabijte mě!"

Existují zprávy, že Phakmo Döndřup a jeho rodina jsou drženi pod policejním dohledem v Silingu ve vojenské nemocnici. Tato informace však nelze potvrdit.

Phakmo Döndřupovi je letos 20 let, jeho otec se jmenuje Šawo, matka Dřolma, bratr Šawo Tsering.
________________________________________________
________________________________________________
Hlas Tibetu
26. února 2013
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama