Politická výchova v klášteře Šačen

21. února 2013 v 21:20 | Hlas Tibetu |  Novinky
V poslední době zahájila čínská vláda v klášteře Šačen (བྱ་ཆེན་དགོན།, Amdo; dnes čínská provincie Čching-chaj, prefektura Chaj-tung, okres Chua-lung; mapa) projekt odsuzující sebeupalující se Tibeťany a podporující čínské vlastenectví.Jeden místní obyvatel vypověděl, že 11.ledna 2013 povolala čínská vláda z Buddhistické akademie Číny, z Čching-chajské národnostní univerzity a Čching-chajské pedagogické univerzity profesory, kteří v okrese Chua-lung budou vyučovat lekce čínského vlastenectví a distribuovat propagační letáky o čínském legislativním systému. Výuka má přimět mnichy k oddanosti ČLR, k intenzivnějšímu studiu náboženství a ke sjednocení se všemi ostatními národy v Čínské lidové republice. Taktéž mají naučit být proti tzv. Dalajlámově klice, nepodporovat sebeupalující se Tibeťany a kritizovat jejich čin, protože se rozchází s principy buddhismu atp.

Podle informací leží poblíž šačenského kláštera vesnice Saga Kungwa, kde se nedávno konalo mimořádné zasedání kádrů z místních zastupitelstev. Vyhláška vydaná po ukončení tohoto setkání požaduje, aby obyvatelé okresu dodržovali zákony, bránili stabilitu společnosti a odporovali činům jako je sebeupalování. V následném varování se píše, že pokud v okrese dojde k sebeupálení, budou vůči rodinným příslušníkům upáleného přijata přísná represivní opatření, děti z příbuzenstva upáleného budou vyloučeny ze škol, příbuzní pozatýkáni atd.

Během posledních několika let posílá čínská vláda do kláštera Šačen pracovníky kontrolující jeho činnost a pozorující denodenní život mnichů. Zvláště od loňského června, kdy byl správce kláštera Taši Phelgjä zavřažděn jistým policistou, což vzbudilo silnou vlnu protestů místních Tibeťanů. Od té doby je tento klášter sekty gelugpa pod čím dál přísnější kontrolou a dohledem čínských úřadů.
_______________________________________
Hlas Tibetu
6. února 2013
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama