Lhasa za noci "svátku svící" plná vojáků

17. února 2013 v 22:24 |  Tsering Özer
Včera, 25. den 10. měsíce tibetského kalendáře, si Tibet připomínal Congkhapu (ཙོང་ཁ་པ་), velkého učitele tibetského buddhismu, který v roce 1419 umřel v klášteře Gandän. Tento významný svátek se nazývá Gandän Nga-mčha (དགའ་ལྡན་ལྔ་མཆོད།). Před lety jsem napsala, jak v těchto dnech Lhasu osvětluje tisíce krásných svící... Teď se Lhasa mění ve vojenský tábor kvůli "udržení stability".
Letošní "velkolepost" však předčila jakákoliv očekávání. Určitě to má spojitost s desítkami upálených Tibeťanů v celém Tibetu, kteří tak vyjadřují svůj odpor k současnému stavu. Včera se také upálili dva Tibeťané - v prefektuře Ngawa a Kanlho, jeden mnich kláštera v Kirti a jeden pastevec, oba pohltili plameny a umřeli na místě. Od února roku 2009 se v Tibetu upálilo už 96 lidí - mnichové zemědělci, pastevci, muži i ženy. Jenom v letošním roce se upálilo 83 osob.


Následujících několik fotografií mi poskytli turisté, děkuji, že tak skvěle zaznamenali tuto "velkolepou událost"; místní úřadu ochraňují občany, plaší i nahání hrůzu až do takové míry. Kam se poděl byť jen nejnepatrnější náznak "nejšťastnějšího města"?1

čas: 8.prosince 2012
místo: Lhasa, náměstí před chrámem Džókhang a Barkor
popis: turista ve Lhase popsal: "Dnes policie není jen na náměstí před chrámem Džókhang. Vojáci se táhnou od ulice Duosenge až k Lhasské televizi. Tibetská nemocnice, restaurace Alu Cang, Construction Banka na ulici Yuta atd., to všechno dnes spadá pod ochranu. Navíc je dnes bezpečnost velmi přísná, hodně pěších ulic se změnilo v "jednosměrky". Znamená to, že když tam vejdete, nesmíte už zpátky, musíte obejít celý blok domů, než se dá zase odejít pryč."

"Dnes je celá ulice Yuta uzavřena. Je na tom jedna zvláštní věc, čínské rychlé občerstvení Dicos2 nalevo na náměstí před Džókhangem normálně otevřelo. Na celém Barkoru zůstal pravděpodobně pouze tento obchod otevřený. Jinak odtud až na ulici Duosenge zůstaly všechny podniky kvůli bezpečnosti zavřeny."

Hodně místních Tibeťanů říká, že od března 2008 je dnešek jeden z nejnapjatějších dnů. Vojáci dnes taktéž za posledních několik let jednají nejpřehnaněji. Říká se, že dříve během "svátku svící" náměstí před Džókhangem zaplavily desetitisíce světélek. Dnes, přestože je vidět kouř, svíček není mnoho.

Na náměstím před chrámem Džókhang stojí několik řad vojáků, až zaplní téměř celé náměstí, tak přehnané. Uprostřed jsou navíc vojáci oblečeni v protipožárních oblecích stříbrné barvy s průhlednou maskou přes obličej. Z dálky vypadají jako kosmonauti, nebo "kosmičtí SWAT". Asi to je čerstvě upečené "protipožární vybavení".

Později, když Tibeťané obcházeli chrám a modlili se, prohlíželi si se zájmem i "vesmírné strážce". Poprvé, když jsem je spatřila, musela jsem se také smát._________________________________________________________________________________________
Následující fotografie jsem sama nafotila při "svátku svící" v roce 2006. V porovnání s fotografiemi letošními se nelze ubránit dojetí. Tenkrát měl svátek ještě svoji kouzelnou atmosféru.__________________________________________________________________________________
1 Lhasa byla již několikrát v čínských anketách vyhlášena jako "nejšťastnější město" ČLR
2 Dicos je obchodní řetězec fastfoodu v Číně i v Tibetu.
_________________________________________________________
publikováno: 9. prosince 2012
Tsering Özer na vlastním blogu
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama