Gandän Nga-mčha a dva upálení

17. února 2013 v 20:35 |  Tsering Özer
"Svátek zapalování svící" a dva obětovaní Tibeťané, celkem už 99 osob! 25 z nich zanechalo dopisy na rozloučenou.

Dnes je podle tibetského kalendáře 25. den desátého měsíce nazývaný Gandän Nga-mčha (དགའ་ལྡན་ལྔ་མཆོད།), "svátek zapalování svící". V tento den před 593 lety umřel Congkhapa (ཙོང་ཁ་པ་), velký učitel a zakladatel jedné ze škol tibetského buddhismu gelugpy. V dnešní době se tento významný den připomíná na území celého Tibetu (Amdo, Kham a Ü-Cang) ve všech chrámech a domácnostech zapalováním máslových svící na znamení oběti. Před lety jsem napsala článek o tomto svátku ve Lhase: "V noci se celý Barkor, všechny tibetské domy rozsvítí svícemi, lidé se modlí k buddhovi, vzývají dharmu, všechny kadidelnice jsou naplněny obětními voňavými tyčkami. Vysoko šlehající plameny vypadají jako velké olejové lampy..."


Tento den obětování svící se ale poslední roky změnil na citlivé období s militaristickým podtextem "udržování stability". O té velkolepé podívané lze číst i z mého článku napsaného loni "Gandän Nga-mčha: Svíce dnešní noci, každoroční "stabilita" (jedna dlouhá poznámka)".

Při letošním "svátku svící" se ale dva Tibeťané sami proměnili v ohnivé pochodně. Obětovali svá těla za trpící Tibeťany a vlastní víru. Chtěli vyjádřit protest současným vládcům Tibetu. Stali se tak 98. a 99. obětí sebeupálení. Tisíce a tisíce obětovaných svítí dnes večer hoří jen pro ně pro všechny...

Dnes upálení dva Tibeťané jsou:

Pema Dordže (པདྨ་རྡོ་རྗེ་); pocházející z kraje Amdo, Kanlho, okres Lučhu (ཀླུ་ཆུ་; dnes v čínské provincii Kan-su, prefektura Kan-nan, okres Lu-čchü), pastevec, 23 let. 8. prosince 2012 se před místním chrámem Gandän Čhulin upálil volajíc po návratu dalajlámy do Tibetu, svobodu Tibeťanům na vlastní půdě a jednotu všech Tibeťanů. Svým zraněním podlehl na místě. V Lučhu žijí jeho rodiče a další příbuzní.


Gönčhok Phelgjä (དགོན་མཆོག་འཕེལ་རྒྱས་); pocházející z kraje Amdo, okres Mdzöge (མཛོད་དགེ་, Zoige; dnes v čínské provincii S'-čchuan, prefektura Ngawa, okres Zoige), mnich v klášteře v Kirti, 24 let. 8. prosince 2012 se odpoledne před hlavním chrámem upálil. Během svého činu spojil ruce do modlitby a hlasitě se modlil za dlouhý život dalajlámy, za jeho návrat do země a za návrat kirtiského Rinpočhe. Také provolával sjednocení všech Tibeťanů. Na místě podlehl zraněním. Má oba rodiče, sourozence a další příbuzné.


Od 27.2.2009 do 8.12.2012 se v Tibetu upálilo 96 lidí, v zahraničí 3 Tibeťané v exilu, dohromady 99 osob. Z toho 13 žen. 82 z upálených již svým zraněním podlehlo (81 v Tibetu, 1 v zahraničí). V současnosti se už nalezlo a bylo zveřejněno 25 vzkazů a dopisů od upálených (24 v Tibetu, 1 v zahraniči). Tyto posmrtné zprávy znamenají velmi důležité důkazy. Poslední slova vyřčena každým z upálených navíc znamenají poslední vůli vycházející z hloubi srdce. Nejčastěji přání návratu Jeho svátosti dalajlámy do Tibetu, modlitba za dlouhý život dalajlámy, svobodu Tibetu, samostatnost Tibetu, rovnost národností atd.
_________________________________________
8. prosince 2012
zkráceno
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama