Čína Tibetu: Ani se nehni!

8. února 2013 v 15:47 | The Atlantic |  Novinky
Významný odborník na Tibet o přísných opatřeních Číny ohledně pasů pro Tibeťany

Utlačování Tibeťanů v ČLR poslední dobou dostalo nový rozměr - cestování. Podle RFA (Radio Free Asia) bylo v Tibetu od loňského jara vydáno minimum cestovních pasů. Čínská vláda v Pekingu se na toto téma zatím oficiálně nevyjádřila, ovšem její postoj vůči Tibetu od vojenského zátahu proti protivládním protestům v roce 2008 neustále přitvrzuje.

Za účelem bližšího pochopení, proč Čína nevydává Tibeťanům pasy, oslovil The Atlantic prostřednictvím e-mailu celosvětově uznávaného odborníka na tento region a vedoucího oddělení Tibetologie na Kolumbijské univerzitě v USA, profesora Roberta Barnetta.


Proč Čína přestala vydávat cestovní pasy Tibeťanům? Proč právě teď?

Čínská strana se k tomuto problému zatím vůbec nevyjádřila, z uniklých dokumentů ale můžeme pozorovat, že k tomu začalo docházet po poměrně nevelké události loni v zimě, s kterou bylo naloženo, jakoby to znamenalo největší hrozbu státu: v prosinci 2011 získalo několik tisíc Tibeťanů všechna potřebná povolení a vycestovali legálně s cestovními pasy do Nepálu, odkud dále pokračovali do Indie zůčastnit se každoročního buddhistického učení pod vedením dalajlámy. Po návratu do Tibetu, ačkoli v zahraničí neporušili žádné čínské ani jiné zákony, byli všichni na několik měsíců zadrženi, vyslícháni a donuceni zůčastnit se politické převýchovy. Cestovní pasy byly všem zabaveny. Původně čínské úřady tvrdily, že zrušení cestovních pasů se bude týkat pouze státních zaměstnanců a členů Komunistické strany1. Ve skutečnosti ale zabavily pasy všem Tibeťanům, kteří byli byť jen podezřelí z toho, že se učení v Indii účastnili.

Současné omezení vydávání pasů Tibeťanům bylo původně plánováno jako znemožnění těmto lidem znova se účastnit podobných akcí. Teď se ale očividně tyto praktiky rozšířili na všechny Tibeťany v Tibetu - i když jejich pasům ještě nevypršela platnost, nebo se už chystají vycestovat - musí si okamžitě vyměnit pasy za nový typ elektronických cestovních pasů. Nové pravidlo také říká, že každý Tibeťan před vydáním nového pasu - pokud je mu vůbec vydán - musí podepsat prohlášení, ve kterém svým podpisem stvrzuje, že se v zahraničí nebude účastnit žádných akcí a aktivit ohrožující bezpečnost čínského státu. Po návratu do země musí přijít na policii a vypovědět co v zahraničí dělal a zda-li dodržel všechna ustanovení v podepsaném prohlášení. Ačkoli po protestech v roce 2008 zavádí Čína víc a víc opatření vůči Tibeťanům ovlivňující nejrůznější oblasti jejich života, toto je jedno z nejvíce překvapujících.

Jaká další opatření aplikuje čínská vláda v Tibetu od roku 2008?

Spoustu, například pravidlo, že v každém buddhistickém klášteře musí viset portréty čínských komunistických vůdců2. Dále například rozmístění vojenských jednotek na každém rohu Lhasy, různá omezení pro zahraniční turisty - aktuálně například povinnost cestovat do Lhasy pouze v organizované skupince, přičemž účastníci zájezdu musí být stejné národnosti. Také povinnost prokázat totožnost při kopírování a tisknutí v obchodě. Vážné je i omezení pro Tibeťany z jiných částí Tibetu při návštěvě hlavního města Lhasy, kdy si musí opatřit 5 různých povolení, než budou vpuštěni do města3, a podobně. Těch nových pravidel je mnoho.

Problém vydávání pasů se týká pouze Tibeťanů? Co obyvatelé Tibetu jiných národností, Číňané?

Říkalo se, že Číňanům budou pasy také zabaveny, v rámci přecházení na novou podobu biometrických pasů. Pokud ale vím, Číňané žijící v Tibetu si staré pasy mohli nechat, některým byly odebrány, ale velmi rychle Číňané získali nové elektronické. Tibeťané, kteří odevzdali pasy a žádali o nové byli odmítnuti a nebo na ně už měsíce bez úspěchu čekají.

Ovlivní zákaz vydávání pasů hodně lidí? Proč chce Čína toto patření zavést?

Politika Číny vůči Tibetu v posledních nejméně 20 letech je, že do něj "nalévá" peníze a tím si získává přízeň lidí. Díky tomu hodně Tibeťanů - především podnikatelé a starší - začali tvořit městskou střední třídu, která cestuje do Nepálu a Indie tak často, jak je to jen možné. Po desítky let neměli Tibeťané nejmenší nárok na získání cestovního pasu, dokonce ani vládní úředníci. Během poslední dekády se tato omezení uvolňovala. Právě na tibetské úředníky a jejich příbuzné se pohlíželo jako na malou hrozbu a pro tuto městskou střední vrstvu nebylo obtížné pas vyřídit. Od roku 2008 se změnilo to, že i jim přestal stát důvěřovat. Tato skupina, mimochodem poměrně hodně lidí - odhadem desítky tisíc a možná i víc, zastupuje významnou a vlivnou část obyvatelstva.

Dokážete předpovědět jakou politiku bude uplatňovat Peking vůči Tibetu pod novým vedením Si Ťin-pchinga a jeho kabinetu?4

Věřím, že noví vůdci zaujmou měkčí postup v otázce Tibetu, protože aktuální politika kazí ve světě jejich pověst a domácí stabilitu. Bohužel zde ale bude velký vnitřní odpor ze strany byrokratů a dalších, kteří se zasazují o tvrdý přístup. V důsledku bude pravděpodobně jakákoli změna pouze symbolická a téměř nepostřehnutelá obyčejnými lidmi.
___________________________________________
The Atlantic
31. ledna 2013
by Matt Schiavenza
___________________________________________
1) podle pravidel KS ČLR nesmí být člen komunistické strany příslušníkem žádného náboženství ani se účastnit jakýchkoliv náboženských aktivit, včetně navštěvování klášterů a chrámů

2) v létě 2012 byly do všech klášterů v Tibetu (včetně Amda a Khamu, které dnes Čína přerozdělila do čínských provincií Čchng-chaj a S'-čchuan) rozdány nástěnné obrazy všech čínských komunistických vůdců od založení ČLR v roce 1949 - Mao Ce-tung, Teng Siao-pching, Ťiang Ce-min a Chu Ťin-tchao. Tyto obrazy musí být pověšeny ve svatyních na viditelném místě. Ve všech klášterech na celém území Tibetu (včetně Amda a Khamu) jsou v klášterech také zaměstnáni členové StB, kteří v převleku mnichů v klášterech žijí a kontrolují ostatní mnichy i návštěvníky

3) od podzimu 2012 se tibetští obyvatelé Amda a Khamu (čínské provincie Čchng-chaj, Kan-su, S'-čchuan a Jün-nan) musí prokázat pěti dokumenty (například potvrzení od policie v místě bydliště, potvrzení od zaměstnavatele atd.), než je jim povoleno vstoupit do Lhasy. Pokud některé z těchto potvrzení nemají, jsou navráceni zpět do místa bydliště. Lhasa je hlavní město Tibetu a pro Tibeťany je i posvátným místem, které by měli aspoň jednou za život navštívit. Hodně lidí se do Lhasy vydává pěšky, tímto způsobem vykonávají důležitou buddhistickou pouť, tato cesta jim zabere týdny a měsíce času.

4) od listopadu 2012 má KS Číny nového představitele Si Ťin-pchinga, který, jak doufá většina Tibeťanů i zahraničních odborníků zabývající se Tibetem, bude lepší než dosavadní vůdce strany Chu Ťin-tchao (byl mimojiné i předsedou pro Tibetskou autonomní oblast v roce 1989, kdy zde taktéž propukly velké protivládní protesty, které byly krvavě potlačeny). Si Ťin-pching byl v době "Kulturní revoluce" uvězněn a zde se seznámil s 10. pančenlamou, kterého dodnes chová ve velké úctě. Od března 2013 se stane i prezidentem země.
 


Komentáře

1 solomos solomos | Web | 20. června 2015 v 3:07 | Reagovat

Bezhotovostní pujcky ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama