Únor 2013

Rodina upáleného mladíka zatčena

26. února 2013 v 22:46 | Hlas Tibetu |  Novinky
Na severu tibetské oblasti Amdo (dnes čínská provincie Čching-chaj) se na protest proti čínské okupaci Tibetu upálil mladík Phakmo Döndřub (ཕག་མོ་དོན་གྲུབ་). Dnes byli oba jeho rodiče a další blízcí příbuzní pozatýkáni čínskou vojenskou policií.


Tibeťan žijící v oblasti vypověděl, že k události došlo 24. února okolo půl deváté večer ve vesnici Saga Kungwa ve známém klášteře Šačen1 (dnes čínská provincie Čching-chaj, prefektura Chaj-tung, okres Chaj-lung, městský obvod Čcha-fu). Poté, co se Phakmo Döndřup upálil jej rodiče a další blízcí příbuzní chtěli odvézt do provinčního města Siling (ཟི་ལིང་ čínsky Si-ning, 西宁) do nemocnice. Po cestě do nemocnice však jeho rodiče, bratr a řidič auta byli zatčeni čínskou policií. V současnosti o nich nejsou žádné zprávy.

Politická výchova v klášteře Šačen

21. února 2013 v 21:20 | Hlas Tibetu |  Novinky
V poslední době zahájila čínská vláda v klášteře Šačen (བྱ་ཆེན་དགོན།, Amdo; dnes čínská provincie Čching-chaj, prefektura Chaj-tung, okres Chua-lung; mapa) projekt odsuzující sebeupalující se Tibeťany a podporující čínské vlastenectví.


Lhasa za noci "svátku svící" plná vojáků

17. února 2013 v 22:24 Tsering Özer
Včera, 25. den 10. měsíce tibetského kalendáře, si Tibet připomínal Congkhapu (ཙོང་ཁ་པ་), velkého učitele tibetského buddhismu, který v roce 1419 umřel v klášteře Gandän. Tento významný svátek se nazývá Gandän Nga-mčha (དགའ་ལྡན་ལྔ་མཆོད།). Před lety jsem napsala, jak v těchto dnech Lhasu osvětluje tisíce krásných svící... Teď se Lhasa mění ve vojenský tábor kvůli "udržení stability".
Letošní "velkolepost" však předčila jakákoliv očekávání. Určitě to má spojitost s desítkami upálených Tibeťanů v celém Tibetu, kteří tak vyjadřují svůj odpor k současnému stavu. Včera se také upálili dva Tibeťané - v prefektuře Ngawa a Kanlho, jeden mnich kláštera v Kirti a jeden pastevec, oba pohltili plameny a umřeli na místě. Od února roku 2009 se v Tibetu upálilo už 96 lidí - mnichové zemědělci, pastevci, muži i ženy. Jenom v letošním roce se upálilo 83 osob.

Gandän Nga-mčha a dva upálení

17. února 2013 v 20:35 Tsering Özer
"Svátek zapalování svící" a dva obětovaní Tibeťané, celkem už 99 osob! 25 z nich zanechalo dopisy na rozloučenou.

Dnes je podle tibetského kalendáře 25. den desátého měsíce nazývaný Gandän Nga-mčha (དགའ་ལྡན་ལྔ་མཆོད།), "svátek zapalování svící". V tento den před 593 lety umřel Congkhapa (ཙོང་ཁ་པ་), velký učitel a zakladatel jedné ze škol tibetského buddhismu gelugpy. V dnešní době se tento významný den připomíná na území celého Tibetu (Amdo, Kham a Ü-Cang) ve všech chrámech a domácnostech zapalováním máslových svící na znamení oběti. Před lety jsem napsala článek o tomto svátku ve Lhase: "V noci se celý Barkor, všechny tibetské domy rozsvítí svícemi, lidé se modlí k buddhovi, vzývají dharmu, všechny kadidelnice jsou naplněny obětními voňavými tyčkami. Vysoko šlehající plameny vypadají jako velké olejové lampy..."

Stěhování Tibeťanů kvůli těžbě

15. února 2013 v 20:20 | Hlas Tibetu |  Novinky
Kvůli těžbě nerostů byly v okrese Lhündřup (ལྷུན་གྲུབ་རྫོང་)1 nuceně přestěhovány stovky Tibeťanů.

Čínská vláda v rámci vykrádání tibetských zdrojů nerostného bohatství nuceně přestěhovala několik tibetských vesnic v okrese Lhündřup. Podmínky pro život tamních zemědělců a pastevců čelí velkému nebezpečí.


Zákaz výuky mateřského jazyka

12. února 2013 v 16:58 | Hlas Tibetu |  Novinky

Tibeťanům v okrese Chua-lung (化隆县) bylo zakázáno učit se vlastní jazyk.

Čínská vláda v těchto dnech zakázala prázdninovou výuku tibetštiny v čínské prefektuře Chaj-tung (海东地区). Od 26.prosince začaly na mnoha místech v tibetském Amdu (dnešní čínská provincie Čching-chaj) zimní prázdniny trvající do konce února. Všichni učitelé a studenti místní Střední školy národnostních menšin i rodinní příslušníci studentů byli svoláni ředitelem na schůzi a upozorněni, že během prázdnin není povoleno účastnit se jakýchkoliv kurzů a doučování tibetského jazyka v buddhistických klášterech ani na vesnicích. Ještě více však místní Tibeťany rozhořčil fakt, že výuka tibetského jazyka se považuje za ilegální činnost.

Obyvatel okresu Chua-lung také vypověděl, že toto nařízení se týká především Střední školy národnostních menšin v okresním městě a základních škol ve vesnicích Siung-sien (雄先乡), Čcha-fu (查甫乡) a Che-tcha (和塔乡). "Když vidíme jak bezohledně čínské úřady vydávají pravidla, musíme se obávat, zda v budoucnosti nebude omezeno i samotné používání tibetštiny jako mluveného jazyka."

Dříve už se podobná událost stala i v khamské prefektuře Jü-šu (ཡུལ་ཤུལ་), v okrese Čhindu (ཁྲི་འདུ་). Jednomu z tamních klášterů bylo zakázáno využít zímních prázdnin k bezplatné výuce tibetštiny, základům tibetského buddhismu a tibetské kultury.

19.října 2010, kraj Amdo, okres Rebkong (dnes čínská provincie Čching-chaj, okres Thungren). Víc jak tisíc tibetských studentů protestuje proti novému zákonu ohledně výuky tibetštiny na tibetských školách. Podle tohoto zákona se tibetština (tedy mateřský jazyk většiny studentů) stává "druhým" vyučovaným jazykem a hlavním jazykem se stává čínština (kterou hodně žáků, především z nomádských oblastí, vůbec neovládá). Nápis na tabuli: "rovnost národů, svoboda jazyka"

_______________________________________________
Hlas Tibetu
26.ledna 2013

Izolovaná jako bacilonosič

10. února 2013 v 15:43 Tsering Özer
Každý den ve Lhase je nepopsatelný. Ráno vstanu a podívám se z okna na krásně modrou oblohu a den plný slunce. Srdce zaplaví pocit hlubokého štěstí a radosti. Tento pocit se ale brzy vytratí beze stopy. Jakmile otevřu okno, zaslechnu monotónní zvuky polnice z nedalekých vojenských kasáren, občas se vzduchem nesou hrůzu nahánějící bojové výkřiky vojáků trénující bojové umění.

Čína Tibetu: Ani se nehni!

8. února 2013 v 15:47 | The Atlantic |  Novinky
Významný odborník na Tibet o přísných opatřeních Číny ohledně pasů pro Tibeťany

Utlačování Tibeťanů v ČLR poslední dobou dostalo nový rozměr - cestování. Podle RFA (Radio Free Asia) bylo v Tibetu od loňského jara vydáno minimum cestovních pasů. Čínská vláda v Pekingu se na toto téma zatím oficiálně nevyjádřila, ovšem její postoj vůči Tibetu od vojenského zátahu proti protivládním protestům v roce 2008 neustále přitvrzuje.

Za účelem bližšího pochopení, proč Čína nevydává Tibeťanům pasy, oslovil The Atlantic prostřednictvím e-mailu celosvětově uznávaného odborníka na tento region a vedoucího oddělení Tibetologie na Kolumbijské univerzitě v USA, profesora Roberta Barnetta.

O tom, jak moje žena musela odjet z Pekingu

3. února 2013 v 16:30 Wang Li-siung
Tento týden ve čtvrtek začne v Pekingu 18. sjezd KS ČLR, tzv. "Výroční osmnáctý". Osobně jsem nikdy neměl nic společného s žádnou politickou stranou a ani mě nezajímá, kdo kdy má jaký sjezd. Jenže, můj domov je v Pekingu. Jsem spisovatel, čínské národnosti; moje žena Özer je také spisovatelka, Tibeťanka. Do naší domácnosti ještě patří má matka, brzy jí bude 90.

Před několika týdny čínská StB oznámila moji ženě, že má opustit Peking. Důvodem byl "18. výroční sjezd" konaný jednou za deset let na němž se vyměňují nejvyšší představitelé strany. Pro stranu jsou Tibeťané a Ujgurové nejnebezpečnější skupiny lidí. Neustále je považují za potížisty nebo dokonce teroristy. Moje žena má drobnou postavu a čistou duši, je naprosto vyloučené, aby měla něco společného s teroristickými aktivitami.


"Ekologická vesnice přistěhovalců" a její "kameny Mani"

1. února 2013 v 0:53 Tsering Özer
V půlce srpna během cesty domů do Lhasy jsme přespali jeden večer v Golmudu - v uměle vybudovaném městě s kratičkou historií.