Statistiky AIDS v Tibetu

6. srpna 2012 v 8:42 |  Tsering Özer
Loni v den mezinárodního dne boje proti AIDS, zástupci vlády v Tibetském autonomním regionu prohlásili, že od té doby, co se v roce 1994 objevili v Tibetu první případy této nemoci, do roku 2006, bylo infikováno 40 osob, z toho 5 vážně nemocných a dva již nemoci podlehli. Slíbili, že přijmou opatření a všechny potřebné kroky k tomu, aby se AIDS dále nešířilo a zamezilo se dalšímu výskytu. S úsilím se bude pracovat na tom, aby do roku 2010 počet infikovaných osob nedosáhl 300 osob.


Tento příslib, nepochybně plný naděje, je nutné bezprostředně uskutečnit. Podle zprávy ke dni AIDS v roce 2007 bylo v Tibetské autonomní oblasti na 54 případů nemoci. V porovnání s celostátními statistikami, podle kterých je v ČLR přes 800 tisíc nemocných, Tibet se vlastně ani nemusí brát v potaz. Řídíme-li se čísly z minulých let a meziroční přírůstek bude i nadále činit něco přes 10 nově nakažených ročně, očividně si můžeme oddychnout. Do tří let není možné dosáhnout čísla 300. Doufám, že naši vládní činitelé, kteří se často chlubí skvělými výsledky, ale nezmiňují neúspěchy, nesnížili úmyslně tato čísla, jen aby plnili plány. Vzhledem k tomu, že jistý odborník, který před dvěma lety dělal na toto téma výzkum, ve svém závěru píše: AIDS v Tibetu má už rozměry rozšířené epidemie. Důležité varování: AIDS v Tibetu je jako nečasovaná bomba.

Nedávno se v týdeníku Phoenix objevil článek o těžbě nerostů v Tibetu a ničení životního prostředí. O stále se zhoršující situaci ve Lhase zde stálo: "Slunný ostrov1 ve Lhase je jádrem sexuálního průmyslu ve městě, odkud se šíří všude okolo." Šéf jedné z těžařských společností, který projel celou Čínu od severu k jihu, říká: "Myslím, že právě Lhasa je opravdovým sexuálním městem Číny". V nejodlehlejším místě na západě Tibetu, v Ngari (མངའ་རིས), jsou ulice doslova plné prostitutek. V úžasu zůstávají i místní čínští vládní pracovníci, i turisté: "Tamní prostitutky nikdo nezatýká." "Jsou naprosto legálním veřejným tajemstvím." "Ngari je rájem prostitutek, povalečů a pobudů." Tyto a podobné ohlasy lze najít všude na internetu. Ovšem tibetští vládcové během návštěv zahraničních novinářů nazývají nevěstince "salóny krásy", "kadeřnictvími" a podobnými podniky terciárního odvětví.

Většina sexuálních pracovnic pochází z Číny. Nazýváme je "devatenáctá armáda", protože v době příchodu Číňanů, a jejich vojsk před šedesáti lety, byly oddíly členy 18.armády.
Sexuální průmysl už pronikl do každého města a vesnice. Dívky ze S'-čchuanu (sichuan, 四川) dostávají od pastevců za svoje služby pár kousků houby jménem Cordyceps2. Jedna houba na trhu stojí kolem pěti yuanů.3
I dívky z farmářských a nomádských oblastí Tibetu přichází do měst za přivýdělkem, patří mezi nejlevnější "zboží", cena je prý podobná jako jedna miska nudlí.4
Úředníci, kteří mají na starosti program boje proti AIDS, s opatrností přiznávají, že nemoc je rozšířená nejen ve městech, ale i na malých vesnicích a v odlehlých pasteveckých oblastech, přičemž podíl nakažených mužů je oproti ženám velmi vysoký.

Loni se podle jedné statistiky nacházelo v Tibetu až 1700 drogově závislých, častější je obliba užívání pilulek oproti injekčním stříkačkám. Od zprovoznění železnice z Číny do Lhasy se přísun drogově závislých stal defacto nekontrolovatelný a drogově závislé jsou i dívky poskytující sexuální služby. Narkomani i prostitutky mezi sebou mají hodně nakažených nemocí AIDS, a proto protidrogová policie v Tibetu začala s výcvikem prevence šíření nemoci.
Mimochodem, ve struktuře institucí odběru krve a krevní plasmy v Tibetu existuje taktéž odpovídající skryté riziko. Kvůli chudobě jsou mezi dárci narkomani jak z Číny, kteří přišli do Tibetu pracovat, tak dívky ze sexuálního odvětví, ale i Tibeťani.

Přese všechno Tibeťané o AIDS ví velmi málo, nemluvě o ochraně před touto nemocí. Celá veřejnost v tomto ohledu může být považována za "negramotnou". I když odpovědné úřady i nevládní organizace se snaží šířit základní vědomosti o nemoci a její prevenci, setkává se tato práce a malým účinkem a často nepřináší očekávané výsledky. Úřady, které usilují o "stabilitu nade vše", snaží se o zachování představy "harmonického Tibetu", dokonce i popírají existenci prostitutek v Tibetu, zatajují pravdivé informace o AIDS a vytváří statistické údaje o nemoci pouze podle svého pětiletého plánu, ti určitě nemohou se situací udělat nic užitečného.5

19.prosince 2007
Autorka: Tsering Özer
Datum publikace na vlastním blogu: 27.prosince 2007
Článek původně publikován na webu RFA.org
_________________________________________________________________________-
1 Slunný ostrov, čínsky 太阳岛, původně ལྕང་མ་གླིང་ཀ་ Čangmalinka, přejmenovaný v 90.letech 20.století, během počátku nové moderní výstavby, od té doby je Slunný ostrov známou vykřičenou čtvrtí města.
2 Cordyceps - vzácná a ceněná rostlina. Vyskytuje se hlavně ve vysokohorských oblastech. Sběrači této rostliny lze vidět všude v Tibetu. Ti ji prodávají čínským překupníkům hluboko pod cenou, protože si opravdové hodnoty nejsou vědomi. Více informací: http://druidova.mysteria.cz/ZDRAVA_VYZIVA/CORDYCEPS.htm
3 Jeden Yuan cca 3,2 Kč (srpen 2012)
4 Jedna miska nudlí kolem pěti yuanů.
5 Podle Tibeťanů žijících v Tibetu je situace opravdu alarmující, avšak i aktuální statistiky uvádí jen několik desítek infikovaných.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama