Proč se zhoršila fyzická kondice tibetských nomádů?

1. července 2012 v 0:43 |  Wang Li-siung
Před pár dny jsem potkal přítele, nomáda. Řekl mi, že dnes mají nomádi oproti dřívějším časům mnohem víc peněz, jejich zdravotní stav se ale zhoršil. Jeho závěry vyplývají z pozorování, že loni v létě onemocnělo lidí ve vesnici málo, ale letos v létě onemocněl téměř stejný počet jako v zimě.

Zeptal jsem se na důvod a bylo mi řečeno, že to je kvůli nedostatku jídla. To mne překvapilo, když mají peníze, jak je možné nemít dostatek jídla? Řekl mi, že to je způsobeno právě penězi. Dříve, když ještě nebylo tržní hospodářství, každá rodina jednou za pár dní porazila ovci a mohli se dosyta najíst masa. Dnes se jedna ovce dá na trhu prodat za několik stovek yuanů1 a proto se zdráhají sami ji sníst. Spočítají si, o kolik peněz přijdou poražením jedné ovce a o to víc se jim nechce jíst. Také domácí máslo většinou prodají na tržišti. Dokonce i domácí mlého pijí jen co zbyde po výrobě másla. Kolikpak v něm může být živin?


Toto také vedlo ke změně vztahů mezi lidmi. Dřív, když host přišel do nomádské rodiny, přinesli mu velký pekáč s masem a pobízeli, ať se nají dosyta. Dnes se jídla nechtějí vzdát. A proto v dnešní době navštívit pastevce, to aby si jeden připravil vlastní jídlo na cestu, ať nehladoví. Dokonce i můj přitel když jede zpět domů, musí si sebou vzít jídlo.

Další důvod proč se jí méně masa je, že ovcí se nechová tolik jako dříve. Pást ovce je náročné, musí je někdo hlídat, stávají se snadnou kořistí pro vlky, večer se musí nahánět do ohrady a tak podobně. Není to tak snadné jako chovat krávy a jaky. Dnešní mladí jsou navíc líní a proto nechtějí chovat ovce. Přítel mi pověděl, že v jejich vesnici už víc jak 60% domácností chová jen krávy. A ohledně jezení masa, v létě porazit krávu, na to není vhodný svátek. Masa z krávy je hodně a rychle se zkazí.

Zeptal jsem se, když masa a másla jedí méně, čeho jedí víc? Kamarád odpověděl: "Takové ty věci zabalené v plastových obalech z obchodu. Mladí mají rádi jednoduché nudle z restaurace a rychlé občerstvení. Hodně rodin taky začlo stejně jak Číňani smažit zeleninu, nudle a vařit rýži." Ale tato strava vůbec nevyhovuje vysokohorským tibetským oblastem. Tudíž dnes pastevci ztrácí odolnost a přizpůsobivost vůči náročným podmínkám ve vlastní zemi.

Jeden z důležitých příčin slabšího zdraví je jistě i to, že místo na koni dnes jezdí všichni na motorkách. Vysokohorský vítr je studený, rychlost na motorce velká a jezdec se snadno nachladí. Na koni se dá dostat úplně všude, motorka zvládne jen rovný terén vodních kanálů, voda od kola neustále stříká okolo a tak je jezdec pořád promočený.

Ke všemu přispívá i změna v oblékání. Tibetské oblečení velmi dobře zachovávalo teplo, především v pase u ledvin. Dnešní krátké oblečení profoukne, promokne a každý hned nastydne.

Můj přítel si povzdechl, "dnes každý žije jen pro peníze. Jaký má takový život smysl?" To mi připomnělo jednoho tibetského spisovatele, který řekl: "Ztratili jsme to, co nám patří, a honíme se za tím, co vůbec nepotřebujeme."

30.dubna 2007
Autor: Wang Li-siung
na blogu Özer publikováno: 13.června 2007 (původně publikováno v tibetštině na RFA.org)

_________________________________________________________________________________________
1 yuan - měna v ČLR, kurz v červnu 2012 cca 1yuan:3,2czk
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama